Chp’nin Belediye Başkanlığı Dönemi


Vakit, CHP’nin belediye başkanlığı yaptığı dönemdeki İstanbul’u gözler önüne serdi. İşte CHP’li belediyelerin İstanbullulara yaşattığı “unutulmaz” kareler….1994’ten önce CHP’li Nurettin Sözen’in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Ergün Göknel’in İSKİ Genel Müdürü olduğu dönemde, İstanbullular su alabilmek için kuyruklara giriyor, su bulabilmek için kuyu açıyor, tankerlerden su almak için birbirini eziyordu.

KOLERA, TİFO VE DİZANTERİ HALKI ÇARESİZ BIRAKTICHP’li başkanın döneminde İstanbul Ruanda’ya benzetiliyor, çoluk çocuk salgın hastalıklara yakalanıyor, anne ve babalar çocuklarının ishalden kurtulması için hastane kapılarında nöbet bekliyordu. İstanbul’da görülen kolera, tifo ve dizanteri vakaları halkı çaresiz durumda bırakıyordu.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP’nin faaliyetlerini gösteren gazete küpürlerine ve fotoğraflara ne diyeceği merak ediliyor.CHP’Lİ BAŞKAN, ERDOĞAN İÇİN ‘SU GİBİ AZİZ OL’ DEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Recep Tayyip Erdoğan, Mart 1994 Mahalli İdare seçimlerinde Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nu İSKİ Genel Müdürlüğü görevine getirdi.

Prof. Dr. Eroğlu, skandallarla çalkalanan kurumun bütün borçlarını ödedi, 600 adet tesis açarak İstanbul’un su ve atıksu meselelerini çözdü, muazzam yatırımlarla berbat durumdaki Haliç’i yeniden canlandırdı, İstanbul kuraklıktan kurtuldu. Beşiktaş’ın CHP’li Belediye Başkanı Ayfer Atay, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’a dua etmiş ve “Su gibi aziz ol” demişti.

İŞTE CHP’NİN İSTANBUL’A YAPTIKLARI!İşte, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı elinde bulundurduğu dönemde gazetelere yansıyan haberlerden bir kısmını yayınlıyoruz:

HA İSTANBUL, HA RUANDA – 4 AĞUSTOS 1994

Terkos 1994- Bu fotoğraflar, geçtiğimiz ayın son haftasında çekildi. Birincisi “Çağ atlayan” Türkiye’nin en büyük kentinin su deposu olan Terkos Gölü’nden, diğeri ise geri kalmış Afrika’nın göbeğindeki Ruanda’dan!

Ruanda’da olsun, İstanbul’da olsun; insanlar, içinde mandaların yüzüp pislettiği suları içiyorlar, o sularla temizleniyorlar. Orada insanlar ishalin ve çeşitli hastalıkların yanı sıra kurşunlarla can veriyor. Çağdaş bir dünya kenti olduğu iddia edilen İstanbul’da ise, insanların kimileri ishalden kurtulmak için hastane kapılarında nöbet bekliyor, kimileri kuru kahve yiyor.

FACİAYA DAVETİYE ÇIKARTILIYOR – 16 AĞUSTOS 1994


İstanbullular su bulabilmek için ‘kuyu açma’dan ‘tanker’lere kadar her yolu sağlıklarına hiç dikkat etmeden deniyorlar.

İstanbul’un su sorunu had safhaya ulaştı. Su bulamamanın yanı sıra musluklardan akan suyun da kirli olması vatandaşları kara kara düşündürüyor. Bazı vatandaşlar, ihtiyaçlarını depolama, kuyu açma ile tankerlerden alarak karşılarken, maddi imkansızlıklar yüzünden bu yollardan yararlanamayan İstanbullular ne yapacaklarını şaşırdılar.

TERKOS GÖLÜ’NDE 2 KARIŞ SU KALDI – 23 NİSAN 1994


Yazı büyük ihtimalle susuz geçirecek İstanbullular, “Çoluk çocuğumuz salgın hastalıklarla karşılaşmadan bir an önce gerekeni yapın” dediler.

İSTANBUL HALKI MİKROPSUZ SU İÇİN ÇARE ARIYOR – 12 AĞUSTOS 1994İstanbul’da görülen kolera, tifo ve dizanteri vakaları halkı çaresiz durumda bıraktı. Kimse şehir suyuna güvenmiyor. Herkes, suyu kendi yöntemleriyle güvenli hale getirmeye çalışıyor. En yaygın yöntemler, suyu kaynatmak veya içine dezenfektan tablet atmak.

İÇTİĞİMİZ SUYA DİKKAT – 13 AĞUSTOS 1194


Su havzalarındaki kaçak yapılaşma, şehir şebeke sularını her geçen gün daha da kirletirken, musluklardan adeta çamur akıyor… Vatandaş çaresizlik içinde…

Bazı semtlere haftada ancak iki gün su verilirken, vatandaşlar mecburen kuyu ve çeşmelere hücum ediyor. Her türlü denetimden uzak bu su kaynakları ise birer mikrop yuvasından farksız…

CHP’li Belediye Başkanı Ayfer Atay’dan Recep Tayyip Erdoğan’a dua:

‘SU GİBİ AZİZ OL’

Beşiktaş’ın CHP’li Belediye Başkanı Ayfer Atay, 1 trilyon liraya malolacak olan Beşiktaş İçme Suyu Şebeke İnşaatı’nın temelini atan İstanbul Büyükehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Su gibi aziz olun” dedi. Ancak Atay, temel atma öncesi dua edilirken geri durmayı tercih etti. Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığının ilk günlerinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kendisiyle sert tartışmalara giren ve muhalefet grubunun da başını çeken Beşiktaş Belediye Başkanı Ayfer Atay, ilçesinin su şebekesini yenilemek için 1 trilyonluk yatırımın temelini atan Erdoğan’a bu defa “Su gibi aziz olun” dedi.BAYKAL DA KUYRUKLA ANILIYOR

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, 1977-1978 yıllarında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı dönem Türkiye kuyruklarla anılıyor. Vatandaş; et, süt, margarin, yağ, benzin, pasaport, tüpgaz almak için kuyruğa giriyordu. Az su katılmış süt ve et alabilmek için vatandaşlar kuyruğa giriyor, garları yolcular değil, yağ almak isteyenler dolduruyordu. Benzin darlığı yüzünden otobüs, minibüs ve özel araçlarına binemeyen İstanbul halkı banliyö trenlerine akın ediyor ve salkım saçak yolculuk yapıyordu. Tüpgaz, sana yağı ve pasaport için kuyruklar uzuyordu.

Kaynak:SAMANYOLUHABER

Reklamlar

3 comments

  1. işte chp işte akp aradaki faraka bak ve bu insanlar bu ülkeyi yönetmek istiyorlar chp senin devrin kapandı artık kendikendini imha etmeye başladın bırak artık bu ülkenin yakasını biz cile cektirenleri degil hizmet verenleri stiyoruz bu ülkede yasa erdogan durmak yok hizmete devam

  2. gurup baskan vekili kemal anadol.biri cikar peygamber seni birakmaz diyor kemal de türkiye satiliyor diyor .bunlarin hepisini toplasan bir CHP :ETMEZ .kemal ne söyledigini .kendisi dinniyor kanal De otrumda ,ayni . miliyeci hareket partisi baskan vekili ayni yagarayi .sürdürüyor .bunlar basa gecti ne gördük.( BANAGELINCE. ben avusturyada .bakiyorum da türkiyeyi kalkin dirmak istemeyenler var (.CHP VE MHP) RASIS insanlar . ben yerköylüyüm .yozgatli , eskiden mhp deyince insanlar ona oy yeriyordu simdiyise yozgattan .bir miletvekili cikardi .LÜTFEN sizin o göruntüleri ,bir pirogamda gösterin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s