AK Parti’nin oyu düşer diyenler yanılıyor mu


AKP oyları artar, yüzde 52 oy alır diyen yazar Meral Tamer, kriz ve işten çıkarmalar nedeniyle oyu azalır diyenlerin çokluğu karşısında ‘yanıldım mı’ diyordu ki KONDA ona destek verdi

Meral TAMER’in köşe yazısı

Yakın arkadaşlarımızla oynadığımız seçim totoda sadece ben, AKP’nin oylarını artıracağı tahmininde bulunmuşum: % 52. Geriye kalan herkes % 40, % 42, haydi bilemediniz % 45’lerde kalmış; AKP’nin 22 temmuz seçimlerindeki % 47’lik oy oranının altında kalacağı görüşündeler.

Çevremde seçim toto oynamadığımız pek çok kişi de ekonomideki derin kriz ve peş peşe gelen büyük çaplı işten çıkarmalar nedeniyle AKP’nin oylarında düşüş bekliyor.

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı TÜSES’in düzenlediği “Kutuplaşma ve yeni çatışmalar ekseninde seçmen davranışları” konulu toplantıda, nihayet kendime bir yandaş bulabildim: KONDA araştırma şirketinin Genel Müdürü Bekir Ağırdır.

Onun tahmini, benimkinin de üzerinde: % 52-55 bandı! Tahmini yapan, konunun uzmanı olunca, işin rengi değişiyor. (KONDA 22 temmuz seçimlerini, neredeyse küsuratına kadar doğru tahmin etmişti.)
KONDA, yerel seçimler için periyodik kamuoyu araştırması yapmıyor; prensip olarak -birkaç büyük şehir dışında- il, ilçe ve aday bazında da çalışma yapmıyorlar. İlk kez geçtiğimiz cumartesi biz TÜSES’in toplantısındayken, sahaya 600 kişi göndermişler. Bu hafta sonu açıklayacakları sonuçları merakla bekliyoruz, ama Ağırdır tahmininde ısrarlı:

Kimyamız bozuldu

“2009 Türkiyesi’nde yaşadıklarımız ve 30 mart sabahı karşılaşacaklarımız, bütün bildiklerimizin dışında bir hal. Bugünkü tablo, 22 temmuz seçimlerinin sonucu. O tarihe kadar AKP, ‘Biz egemenlerle bu işi bir denge içinde götürürüz’ diyordu. Ancak oyların % 47’sini alınca, onların da kimyası değişti, bizim de değişti. Ve AKP için bugünkü % 52-55 bandındaki oy oranının yolu açıldı; AKP’ye oy verenler açısından da ‘Biz bu işi başarırız, dengeleri değiştirme gücümüz var’ noktasına gelindi.
Bugün artık çok derin bir kutuplaşma var. Kutuplaşmanın karakteri de giderek değişiyor; siyasi ve ideolojik etki azalırken, kültürel eksenin ön plana çıktığı dikkati çekiyor.”

AKP’den oy kayması yok

Ağırdır’ın diğer tespitleri özetle şöyle:
– Kutuplaşma, Ertuğrul Günay ve Zafer Üskül gibi star adayların AKP saflarında yer almalarını engellerken, Başbakan Erdoğan da AKP markasını ve kendi gücünü ön planda tutmayı tercih etti. Yerel seçimler, genel seçim havasına büründü.
– 22 temmuzdan önce seçmenin tercihinde ekonomik nedenler de etkili oluyordu. 23 temmuzdan bu yana kültürel faktörler ön planda.
– Geçmiş dönemlerin aksine yerel adayların, yerel ilişkiler üzerindeki etkisi azaldı; hemşerilik ilişkileri de -kutuplaşma işin içine girdiği için- artık eskisi kadar oy getirmiyor.
– AKP içinde oy kayması yok, ama güven eksilmesi var.
– Seçmen son derecede bilinçli; ne olup bittiğini ve ne istediğini gayet iyi biliyor.

AKP ezber bozuyor

– Yerel seçimler iktidara çalışır ezberi de yanlış; ancak AKP bu ezberi bozuyor. 1960’tan beri bütün yerel seçimler, iddia edilenin aksine iktidar partisinin aleyhine çalışmış, sadece 2 istisna var: 1973’te CHP (Ecevit’in parlayışı), diğeri 2004’te AKP. AKP bu kez yine oyunu artıracaksa, karşımızda yepyeni bir durum var demektir.
Benim yanılmamın önemi yok, ama isabetli görüşleriyle tanıdığım Ağırdır’ın yanılmasını bu kez çok istiyorum.

Kaynak:HABER7

Reklamlar

5 comments

  1. şimdiden yanıldığını söylemek pekte erken olmaz zira seçimden sonra zaten seçmen söylemiş olacak söyleyeceyini..şimdi biraz geri gidip özal dönemine gidelim. siyasiler yasaklı bir asker var bir de özal var. kime verirsiniz tabiiki burası kongo yada kenya deyil halk verdi vereceyine. özal bir sıfır ikinci dönem özal ve sabunluk fosiller ecevit erbakan demirel türkeş dörtlü çetesi yine özala karşı halk yine özal dedi oldu iki sıfır sıra geldi one minut kahramanına sabunluklara karşı bir sıfır ikisıfır üç sıfır derken geldik bu güne karşısında adam olmadığı için dort sıfır da olur beş sıfırda olur malum adamda findukculukta var fitbulculukta var baykal taa rahmetli menderes zamanından beri bu işin içinde hala a yı be yi öyrenemedi millet napsın bu kendikendine ı ı ı ı la bisefer de i de işte bu yüzden erdoğan iki dönem daha kazanacaktır

  2. akparti geçen seçimler gibi aynı oyla iktar olarak tek parti olarak bu seçimi kazacak inşallah bu seçimde diger parilerin bence hiz şansı yok BİRİNCİ DAVOS FATHİ RECEP TAYYİP ERDOGAN inşallah bu seçim akpartinin bugüne kadar hangi parti ne iş yaptı şöyleyin bana bence hiçbir parti bukadar iş yapamadı

  3. ak partiyi desteklerdim zira şu işsizlige bir çözüm bulsaydı evet.arkadaşlara katılıyorum özellikle saglık ve güneydogu için yatırımlarda öteki partilere oranla çok şeyler katetti.saygıyla karşlıyor ve destekliyorum projelerini ama bir milleti menfaat ugruna oy istemeye zorluyorsa bu hükümet maalesef arkadaşlar bu millet batmış zaten.saygılarımla

  4. Ben münecim im desem zaten inanmazsınız deyilimde zaten ama köy zaten görünüyor hatta havlayan köpek sesleri bile geliyor siz hala illada klavuz isterim diye tutturmuşsunuz pes yani,insanda biraz türk kanı olsa (gerçi benimki tam türk kanı) kalkıpta deniz baykalmı erdoğanmı tartışması yapmaz erdoğanın bu ülkye verdikleri bana göre atatürk dahil tamamına denk ayıp yani daha ne istiyorsunuz o ise bunlara karşı yanlızca oy istiyor, ne yani çok şeymi istedi,benim oyum olsa bin üzerinden bin oy daha verirdim. hoşça kalın yoldaşlar.:D

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.