Anket Şirketlerine Göre Partilerin Oyları


29 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerle ilgili yapılan yapılan anketlerde ortak sonuçlar çıkıyor.

29 Mart tarihinde yapılacak yerel seçim sonuçlarına ilişkin araştırmacıların ortak tahmini AK Parti’nin yüzde 46 civarında oy alacağı yönünde. Hafta sonu yapılacak yerel seçimlerde en büyük sınavı araştırma şirketleri verecek. A&G, Anar, Pollmark araştırma şirketlerinin yöneticilerinin ortak tahmini AK Parti: yüzde 43-47, CHP: yüzde 24-26, MHP yüzde 14-16.

TERS KÖŞE OLABİLİRİZ

Bugüne kadar yapılan seçimlerde yaptığı tahminlerdeki başarı nedeniyle A&G Araştırma şirketi yöneticisi Adil Gür “Gözler bizim üzerimizde ama bu seçim ben dahil bütün araştırmacıları ters köşeye yatırabilir” diyor. AK Parti’nin birkaç hafta önce kadar yüzde 40 civarında göründüğünü söyleyen Gür, son haftalarda oylarda toparlanma olduğunu ve yüzde 43-46 arasında bir oy alabileceğini söyledi. Adil Gür, bu oranın Türkiye’nin yaşadığı ekonomik krize rağmen başarı olduğunu söyleyerek; bunda Ergenekon, Davos çıkışı ve ekonomik tedbirlerin etkisi olduğunu söyledi. Gür, CHP’nin yüzde 25-26 oranında olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

22 TEMMUZ DENGESİ DEĞİŞMEDİ

Anar Araştırma Şirketi yöneticilerinden Prof. Dr. İbrahim Uslu, geçen hafta sonu yapılan araştırma sonuçlarına göre 22 Temmuz dengelerinin pek değişmediğini söyledi. Genel olarak son bir ay içinde AK Parti’nin yüzde 43-46, CHP’nin 24-26, MHP’nin ise 14-16 bandında olduğunu söyledi. Uslu, bu seçimde AK Parti’nin alacağı oya rağmen bazı ile ve ilçelerde seçimi kaybedeceği yani belediye başkanı sayısında azalma olacağını da ifade etti. Bunun nedeni ise tamemen yanlış adaylardan kaynaklandığını söyledi. Bunun en açık örneğinin ise Urfa adayı olduğunu ifade etti.

AK Parti’nin oy oranını mevcut krize rağmen başarılı bulan uslu, CHP’nin oyundaki yükselişi ise yeterli görmüyor.

BİR İKİ PUAN SAPMA OLABİLİR

Pollmark Araştırma Şirketi ortaklarından Yard. Doç. Dr. Ertan Aydın: Elimizdeki araştırmalara baktığımızda il genel meclisi oranı AK Parti yüzde 48, CHP yüzde 23 ve MHP 15-16 civarında. Ama ihtiyat olarak şunu hemen söyleyeyim ki, son haftada bu oranlarda bir değişim olacaktır. Yani her partinin oyu birkaç puan düşüp, artabilir. Ancak bu rakamlara bizi aldatmasın. Çünkü biz il genel meclisi oyunu araştırırken soruyu şu şekilde soruyoruz: “Yarın seçim olsa kime verirsiniz? Yerel seçim için bu soruyu sorduğunuzda alacağınız cevap ile seçim sonuçlara arasında bir-iki puanlık fark olabilir.”

YENİ ŞAFAK

Reklamlar

2 comments

  1. türkiye ve milleti için çalışacak tek bir lider vardır oda btp başkanı sayın prf dr haydar baş hoca ve milli ekonomi modelidir bu model gerek ülkemiz için gerekse tüm insanlığa ışık tutacak alternatifsiz bir projedir bunu inceleyen dünyanın bütün ekonomi profesörleri bu proje önünde saygı ile eğilmişlerdir bu proje insanlık için bir kurtuluştur bu projenin içinde tarım,hayvancılık,sağlık,eğitim,sanayii,vatandaşlık maaşı tc vatandaşı her erkek için 500tl her ev kadını için 1000tl her çocuk için 250 tl vatandaşlık maaşı verilecektir.şehit yakınları ana baba eşler içinse 3000tl maaş bağlanacaktır.asgari ücret 3000tl olacak, çiftçimize mazot gübre ve ekipman desteği ve ilk 18 ay sonra elektrik su doğalgazdan vergi kalkacak senyoraj hakkının tam kullanılması yani ülkemizin iş gücünün karşılığı olan paranın tam şekli ile basılması ve topluma yayılması,yer altı madenlerimizin yabancıların elinden alınıp devlet vatandaş iş birliği ile çalıştırılması,gayri safi milli hasıladan ülkemin insanının üzerine düşen payı tam alması,sayın baş cuma ve cumaertesi akşamları saat 9 da meltem tv den yayınlanan eko analiz proğramında ülkem ve milletim adına geliştirmiş olduğu bu tez ve projelerini açık ve detaylı bir şekilde anlatmaktadır ülkeme ve milletime hayırlı olması dileğimle

  2. iş aş haydar baş diyorum çünkü vatandaşlık maaşı almak istiyorum bunu da ancak asrın lideri yapardı allah kendisinden razı olsun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s