Erdoğan çalışıyor partisi ve muhalefet uyuyor


Vatan yazarı Erdoğan’ı övdü: Siyaset yaz tatili nedeniyle vitesi boşa almış durumda. Ancak Başbakan Erdoğan hâlâ 5. vitesle siyaset yelpazesinde koşturmaya devam ediyor.
Erdoğan çalışıyor partisi ve muhalefet uyuyor

Siyaset yaz tatili nedeniyle vitesi boşa almış durumda. Ancak Başbakan Erdoğan hâlâ 5. vitesle siyaset yelpazesinde koşturmaya devam ediyor.

Yiğidi öldür ama hakkını ver. Erdoğan inanılmaz bir tempoda çalışıyor.

Kavurucu sıcaklığa rağmen Başbakan Erdoğan her gün bir başka ilde partisinin kongresine katılıyor, çeşitli açılışlarda bulunuyor. Sadece bu kadar mı? Hayır. Her bakanın gündemindeki konularla bizzat Başbakan Erdoğan ilgileniyor, takip ediyor ve karar veriyor. Avrupa Birliği ile IMF görüşmelerini yakından izliyor ve son noktayı kendisi koyuyor. Bu yoğun çalışma temposunu görünce şaşırıyorum.

Erdoğan’ın bu denli yoğun çalışma temposuna ne yazık ki, ne partisi, ne bürokrasi, ne de muhalefet ayak uydurabiliyor. Aksine hem bürokrasinin hem de partisinin kırdığı bardakları da Başbakan Erdoğan tamir ediyor. Eğer bürokrasi ve partisi de Erdoğan’ın temposunda çalışmış olsa AK Parti birkaç dönem daha iktidarda kalmaya devam eder.

***

Erdoğan’ın yoğun çalışma temposunu görünce dönüp bakıyorum muhalefet partileri nerede? Cevap vermekte zorlanıyorum. Onlar, daha çok çalışmak yerine nasıl olsa AKP Hükümeti yıpranır, halk bize dönmeye başlar mantığı ile bir ileri iki geri yapıyor. Oysa hükümetlerin puan kaybettiği dönemlerde muhalefet partilerinin daha çok gündem yaratması gerekmez mi? Halkla ve sivil toplum örgütleri ile daha iç içe olması gerekmez mi?

Başbakan Erdoğan her türlü gündemi bizzat kendisi belirliyor. Hem partisi, hem de muhalefet arkasından aksak ayakla takip etmeye çalışıyor. Bürokrasi ise bu tempoya ayak bağı oluyor. Meydanı boş bulan Başbakan Erdoğan ise salvolarına her gün bir yenisini katıyor. Ben bunları görüyorsam halk da benim gibi bu manzarayı seyrediyor. Eğer vatandaş AKP’den şikâyetçi ise, Erdoğan gibi her gün bir meydanda veya bir salonda muhalefet liderlerini de görmek ister. Ancak halkımız umduğunu değil, bulduğunu yemeğe devam ediyor.

Bana kalırsa Başbakan Erdoğan gündem yaratmakta alternatifinin henüz olmadığını ortaya koyuyor. Halktan alkış almaya devam ediyor. Yanlışları yok mu? Olmaz mı? Mesela ekonomi çok da iyi değil. Vatandaş kan ağlıyor. Erdoğan’ın her gün muhalefet lideri Baykal’a çatması pek de puan toplamıyor; aksine, bir dönemki Çiller-Yılmaz tartışmalarını hatırlara getiriyor. Unutulmamalıdır ki bu tür tasvip görmeyen tartışmalar o partileri siyaset gündeminden bile uzaklaştırdı. Asker kesimini hedef alan veya gösteren tartışmalar ise kamuoyunda fazla alkış almıyor, aksine tepki topluyor.

Bütün bunlara rağmen Başbakan Erdoğan gündemi elinde tutmaya devam ediyor, muhalefet ve partisi ise ayak uydurmakta zorlanıyor.

Aydın Ayaydın-Vatan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.