Öss adaylarına müjde ÖSS soru katsayıları arttırıldı


YÖK, bu yıl yapılan ÖSS‘de öğrencilerin lehine çok önemli bir değişikliğe imza atıyor: ÖSS soru katsayıları arttırıldı. Barajı geçmek daha da kolaylaştı.
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), bu yıl yapılan ÖSS’de 165 taban puanını yüzde 20 ortalama net başarıya, 145 taban puanını da yüzde 10 ortalama net başarıya eşleştiren bir düzenleme yapılması kararı alındığını bildirdi.
Açıklamada, bu yıl yapılan ÖSS’ye yönelik olarak, “Öğrenci sayısındaki azalma, kontenjanlardaki artış ve bazı testlerdeki soruların güçlüğü dikkate alınarak bu yılki sınavda 165 taban puanını yüzde 20 ortalama net başarıya, 145 taban puanını da yüzde 10 ortalama net başarıya eşleştiren bir düzenleme yapılması kararı alınmıştır’ denildi.
YARIMAĞAN: KONTENJANLARDA ÇOK AÇIK KALMASIN DİYE BÖYLE BİR UYGULAMA YAPILDI

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, 2009 ÖSS’de 165 ve 145 taban puanlarının elde edilmesinin kolaylaştırıldığını belirterek, “Kontenjanlarda çok açık kalmasın diye böyle bir uygulama yapıldı. Değişiklik öğrencilerin lehine.” dedi.

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Soruların bütün testlerde eşit olmak üzere yüzde 25’ini yapan 165 alıyordu, şimdi yüzde 20’sini yapan 165 alıyor. Öğrencinin lehine bir karar alındı. YÖK’e bir kaç öneri götürmüştük. Bunu da biz önerdik.” diye konuştu.

Yarımağan, böyle bir değişiklik yapılmasının gerekçesini ise şu sözlerle açıkladı: “Bu sene sınava başvuran öğrenci sayısı azaldı, kontenjanlar arttı. Ayrıca, bu sene sınav da biraz zorlaşmış. Kontenjanlarda çok açık kalmasın diye böyle bir uygulama yapıldı. Biraz dengelemek için. Kontenjan açık kalmasın, daha çok öğrenci üniversiteye girsin diye. Gene biraz boş kalacak ama çok boş kalmasını önlemeye çalışıyoruz.”

Yarımağan, 2009 ÖSS sonuçlarının pazar günü açıklanacağını bildirdi.
Kaynak: TIMETURK

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları

Öss adaylarına müjde ÖSS soru katsayıları arttırıldı” için 11 yorum

  1. bizi düşündüğünüz için çok sagolun umarım işimize yarar gerçekten!

  2. ya acaba ortalama nekadarlık bir artış olucak genel olarak her öğrencide 5 10 puan artarmı?

  3. arkadaşlar ben bu sene polisliğe girecem ve tahmini 203 alıyorum bu kat sayılar artınca benim paun 213 mü olacak acele cvp verece olan olursa sevinirim

  4. Valla ben ham puan ea2 226 beklıyordum ama 229 geldi. nasıl yanı 3 puan mı artmış. bize gelen sınav sonucları katsayılar artmış biçimde mi geldi simdi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.