Öğretmen Öğretemen


Öğretmenlik kutsal ve herkesin yapamayacağı bir meslektir.Çünkü ülkemizde öğretmenlik maaşlarına pek sıcak bakılmıyor.Aslında çok iyi maaş alanlarda yok değil ancak günümüz gençleri öğretmen olup ayda 1-2 milyar kazanmak yerine mühendis olup 4-5 milyar kazanmak istiyor.

Eğer öğretmenliğe gönül vermediyseniz bırakın mesleği.Çünkü sevmediğiniz bir işte ne kadar başarılı olabilirsiniz ki.Bence öğrencilerinize faydalı olamaz hatta zararlı bile olabilirsiniz.

Yapmayacağınız mesleği okumak bitirmek çok saçma.Bizim okulda herkes bilgisayar bölümünü bitirdi ama %90 ı ben bu işi yapmam diyor neden? Çünkü işi sevmiyor.Bunu 4 yılı bitirmeden neden akıl etmediler yada edemediler hala anlam veremesemde ben bu işi yapacağımı ve bilgisayar öğretmeni olacağımı biliyorum.

Ülkemizdeki tüm öğretmenler idealist olsa amacı para değil öğrencileri güzelce yetiştirmek olsa Türkiye müthiş bir şekilde şahlanır.
Ama gel gör ki ülkemizde ki idealist öğretmen sayısı benim tahminimce % 5-10 arasındadır.Ama bu benim tahmindir.
Öğretmen olabilmek için gerçekten çok çalışmak gerekir.Öncelikle ilkokulda temeli çok sağlam bir şekilde almalı ve lise için sınavlara girip anadolu, fen lisesi gibi gözde liselerde okumak gerekir.Öyle liselere gitmeyipte öğretmen olamayan yok mu diyeceksiniz var elbet zaten genelde anadolu ve fen liselerinden öğretmen az çıkıyor genelde mühendislik, tıp vs. gözde meslekleri seçer ordaki öğrenciler.Ama öğretmenliği seçen öğrencide yok değildir.
Lise de güzel bir ortalama yapmak ve üniversite sınavına güzelce hazırlanmak ve üniversiteyi kazanmakta başlıca şartlardan.Sonra üniversiteyi bitirmek ve kamu personeli seçme sınavına girip iyi bir puan alıp atanmayı beklemekten geçer bu mesleğin yolu.
Tekrar söylüyorum bu meslek para için yapılacak meslek değildir.Gönül verilecek bir meslektir.Çünkü bu öğretmenliktir.

Reklamlar

One comment

  1. katılmamak elde değil. ama sadece öğretmenlik iiçin değil pek çok sektör için geçerli bu durum. ama kapitalizmin getirdiği bir şey vardır. birşey az ise fiyatı yüksek, birşey çok ise fiyatı düşük olur. bakarsınız yarın birgün işsiz öğretmen sayısı sıfıra iner ve okullar öğretmen aramaya başlarsa işte ozaman öğretmenlerimizin maaşları artar diye düşünüyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s