Seo


Search engine optimization yani kısaca Seo kelimesinin türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonudur.

Peki nedir bu otimizasyon işi ve neye yarar tüm bunların cevabını aşağıda vermeye çalışacağım.

Arama motoru optimizasyonu web sitesi sahiplerinin sitelerine ait arama sonuçlarının Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkması için yapılan teknik çalışmalardır. Örneğin internet üzerinden cep telefonu satan bir firmanın yukarıda bahsettiğimiz arama motorları üzerinden yapılan cep telefonu kelime gurubu aramasında ilk sayflarda görüntülenmesi o firmanın sitesine daha çok ziyaretçi gelmesi demektir. Bunun sonucunda doğacak fayda ve ticari kar ise asıl hedeftir. Bu örnek sayesinde arama motoru optimizasyonunun önemini çok net şekilde görmüş olduk.

Optimizasyonun nasıl yapıldığına gelecek olursak, bunun bir çok yolu bulunmaktadır. Site içi ve site dışı olarak iki kısıma ayırabiliriz optmizasyon olayını. Site içi optimizasyon web sitenizin teknik yapısını, yazılım ve kodlamalarını arama motorlarının direktiflerine göre düzenlemekten geçer. Site dışı optimizasyon ise web sitenizin faaliyet konusu ile paralel yayın yapan diğer web sitelerinden link değişimi ve reklam alışverişi gibi uygulamalar olarak sıralanabilir.

Günümüzde web siteleri için vazgeçilmez bir uygulama olana Seo hakkındaki paylaşımımızın faydalı olacağını umuyor, seo çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.