Şeker Hastalığı Ve Perhizi


Günümüzde yaygın olarak görülen hastalıklardan biride şeker hastalığıdır. Bir çok hastalığa göre çok daha fazla beslenme hassasiyeti isteyen bir hastalıktır. O nedenle şeker hastalarının hekim kontorlünde sıkı bir şekilde perhiz uygulamaları gerekmektedir.

Şeker hastalığını kısaca özetleyecek olursak kandaki şeker oranının yükselmesini engelleyen insülin adlı maddenin vücut tarafından üretilememsi yada az üretilmesi diyebiliriz. Vücut gerekn insülini salgılayamadığından kandaki şeker oranı yükselmekte ve bu yüksek şeker hücrelere zarar vererek insan sağlığını tehlikeye sokmaktadır.

İşte bu nedenle şeker hastalarının kandaki şeker oranını yükseltecek gıdalardan uzak durmalarını gerektirecek bir beslenme düzenine ihtiyaçları bulunmaktadır.

Her hastanın durumu değişkenlik gösterdiğinden burada genel bir perhiz tarifi yapmamız mümkün değil, ancak vitamin bakımından zengin besinlerin tercih edilmesi tavsiye edilebilir.

Son olarak şeker hastalarının beslenme düzenine ek olarak düzenli bir yaşam sürmeleride olmazsa olmazlardandır. Çok fazla bedeni yormamak, düzenli yürüyüş ve düzenl uyku bunların başında gelmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.