Akvaryum Bakımı


Hemen hemen birçoğumuzun evinde bulunan akvaryumlar, bizlere verdiği huzur ve mükemmel görsellikleri ile vazgeçilmez hobilerimizden birisidir.

Akvaryum sahibi olmak verdiği keyif ve hazzın yanı sıra kişiye bir çok sorumluluk yüklemektedir. Akvaryumun bakımı, temizliği, ısısı, balıkların beslenmesi, su değişimi gibi bir çok vazife bekler akvaryum sahibini. Ancak tüm bu vazifeler aslında keyifli bir uğraştan başka birşey değildir.

Bu yazımızda akvaryum sahiplerine ve yeni akvaryum alacaklara genel bakım bilgileri hakkında yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle akvaryumunuzu seçtikten sonra evde nereye yerleştireceğiniz oldukça önemlidir. Direk güneş alan cam kenarı ve hava akımı olan bölgelerden uzak bir yere yerleştirmek en doğru karar olacaktır. Akvaryum suyunuz en az 24 saat dinlendirilmiş musluk suyu olmalıdır, su değişiminizi 15 günde bir ve akvaryum suyunun 1/4 ü oranında yapmalısınız. Çok sık ve çok yüksek miktarda su değişimi akvaryum dengenizi bozar ve balıklarda hastalıklara, ölümlere yol açabilir. İdeal akvaryum ısısı 24 derece civarındadır ancak beslediğiniz balık türüne göre bu ısı değişebilir. Balıklarınızı günde 2 kez ve balık sayısına göre yeterli miktarda beslemelisiniz, günde 2 kereden (sabah ve akşam) fazla beslemek balık ölümlerine yol açabilir. Akvaryumunuzda su değişimi sırasında 15 günde bir filtre ve dip temizliği yapmanız gereklidir. İlaç kullanımını fazla önermiyoruz gerekmedikçe akvaryumunuza su dışında hiçbir şey eklemeyin ( ilaç, tuz, vs..)

Şüphesiz akvaryum bakımı ile ilgili daha bir çok detay bulunmaktadır. Ancak bugün sizlere verdiğimiz genel bilgiler ile sağlıklı bir akvaryum kurmak için gereken tüm ayrıntıları öğrenmiş olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.