KONSENSUS’un yaptığı son seçim anketi ve referandum anketi


KONSENSUS’un son yaptığı araştırmanın sonuçları belli oldu. Refrandumda ‘evet’ diyenlerin 7 puanlık artsa da hayırcılar bir hayli önde. Seçim olması halinde AK Parti ve MHP yükselişte CHP ise düşüşe geçti.

Haziran ayı sonuçlarına göre referandumda Anayasa değişikliğine destek geçen aya oranla 7 puan artarak 45.8’e yükseldi AK Parti, CHP ve MHP’nin oy oranlarında ise önemli bir değişiklik yaşanmadı.

AK Parti oylarını yüzde 1.3 artırarak yüzde 40.1’e yükseltirken, CHP’de binde 7’lik bir düşüş yaşandı ve oy oranı yüzde 30.6’ya geriledi. MHP’nin oy oranı yüzde 12’ye yükseldi.

En beğenilen lider yine Kılıçdaroğlu

Konsensus’un Mayıs-2010 araştırmasında en beğenilen lider CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu çıkmış ve AK Parti Lideri Erdoğan ilk kez geçilmişti. Haziran- 2010 araştırmasında da Türkiye’nin en beğenilen lideri yüzde 43.9 ile yine Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Onu yüzde 40.8 ile AK Parti Lideri Recep Tayyip Erdoğan takip etti. Üçüncü sırada ise yüzde 26.9’la Türkiye Değişim Hareketi Lideri Mustafa Sarıgül yer aldı.

‘Kemal Kılıçdaroğlu sözünü tutar’

Ankete katılanlara yöneltilen bir diğer ilginç soru ise ‘Bugünlerde verdiği sözleri en çok tutacağına inandığınız siyasi lider hangisidir?’ oldu. CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile AK Parti Lideri Erdoğan birbirine çok yakın oy alırken Kılıçdaroğlu, yüzde 31.4 ile ilk sırada yer aldı. Yüzde 30.1 ile Erdoğan ikinci sırada kalırken, ‘Hiçbir liderin sözünü tutacağına inanmıyorum’ diyenlerin oranı ise yüzde 22.1 çıktı.

En iyi siyasi performans

Siyasi performansını geçen aya göre koruyan AK Parti Lideri Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 43.4 ile birinci sırada yer aldı.

Türkiye’deki algı: AK Parti kazanır

“Kendi siyasi tercihlerinizden bağımsız düşündüğünüzde, sizce önümüzdeki ilk genel seçimde en yüksek oyu hangi parti alır?’’ sorusuna bu yanıtlar verildi.

KONSENSUS’un yaptığı son seçim anketi ve referandum anketi” için 3 yorum

 1. referandum hikaye, akp nin kendi yargısını oluşturması ve danıştayı devreden çıkarması ile istediği yasaları artık hiç bir engel olmadan çıkarabilecektir. ama milletin esas meselesine dokunamamıştır o da iş ve aş meselesidir. ne olacak bu memleketin hali beee. önceki 2002 seçimlerinde önce alay edilen nereden verecek, nasıl verecek, olur mu diyenler, aynısını 2007 seçimlerinde kendi projeleriymiş gibi prof. dr. haydar baş’tan fikir hırsızılığı yapıp BTP’nin milli ekonomi modeli’ndeki projelerini aşırdılar. akp, chp ve sp, prof. dr. haydar baş ne dediyse ya aynısını yada biraz değiştirerek söylediler. ne diyorlardı “kaynak nerede” yahu kaynak oturduğun yerde üzerinde dolaştığın yerde be kardeşim yabancı ve akp nin yandaş şirketleri toprağı gemilere doldurup götürüyorlar sen uyu, sonra diyor kaynak nerde diye… yabancı şirketlere maden çıkarma ve arama ruhsatı verdiler, kaynaklarımız çalınıyor, gidiyor !.. bu madenlerin işlenmesiyle en az 1’e 10 kazandıracak. buna hayır diyoruz buna zemin hazırlayan akp ye hayır diyoruz, topraklarımızın ve madenlerimizin satılmasına hayır artık yeter diyoruz, bunları devlet-millet seferberliği ile işletmeye evet diyoruz, diğer partilece de kopya çekilen “vatandaşlık maaşı” na evet diyoruz, vatandaşlık maaşı ile terör kesin olarak sona erecektir, herkesi bu vatana sahip çıkmaya çağırıyoruz, bağımsız türkiye partisi lideri prof. dr. haydar baş’ın milli ekonomi sosyal devlet-milli devlet projeleri ile “iş aş başbakan haydar baş” diyoruz.

 2. -Vatandaşlık maaşı ve artan gelir miktarı ile terör sona erecek.
  -Asgari ücret 3 bin tl olacak.
  -100 milyarın altında geliri olandan vergi alınmayacak
  -Projesini getiren herkese faissiz kredi verilecek.
  -Tarım ve hayvancılık en stratejik sektördür, her 2 sektör de sonuna kadar desteklenecek.
  -Ev hanımları işçi statüsüne kavuşturulup maaşa bağlanacak.
  -Engelli ve gazilerle ve şehit aileleri devletin garantisi altında olacak.
  -Üniversiteye giriş sınavsız olacak.
  -Evlilik kredisi…
  -Doğum ikramiyesi…
  Ve daha onlarca proje ve çözümler…
  Bağımsız Türkiye Partisi bunlar gibi daha yüzlerce projesini Türk siyasetinin hiç tanımadığı bir kavramla, vaadle değil,

  söylemlerini tek tek projelendirerek ortaya koyuyor.
  Milli Ekonomi Modeli tüm bu projelerin nasıl hayata geçirileceğinin formülünü, dünyaya hodri meydan diyerek deklare ediyor:
  Siz hodri meydan ! ne isterseniz sorun diyen lider gördünüz mü !
  7 Uluslararsı Kongre, 400 Seçkin Akademisyen; Nobel’e gösterilen adaylık ve kimi yarasalar görmese de dünyanın ayakta

  alkışladığı bir model !
  Milli Ekonomi Modeli…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.