ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan 2010 ÖSYM Tercih Kılavuzu hataları hakkında açıklama yaptı


unal-yarimaganÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 2010 ÖSYS Yüksek Ögretim Programları ve Kontenjanları kılavuzunda yer alan ”2009 ÖSYS En Küçük Puan ve Başarı Sıraları” bilgilerinde, 49 program için yanlışlık olduğunun belirlendiği belirterek, ”Bu yanlış küçük bir unutkanlıktan kaynaklanıyor… Bunu iki sayfalık bir düzeltme halinde hazırladık. Bu düzeltmeleri osym.gov.tr’ye koyduk dedi.

49 PROGRAMDA HATA

– 49 programda hata olduğunu belirlendi. Kılavuzu web sayfamıza koyduk, bugünlerde de satışa başlandı. Ayın 22’sine kadar satış gerçekleştirilecek. Kılavuzda 49 programda, 2009 yerleştirmesindeki en küçük puan ve başarı sıralarının yanlış olduğu ortaya çıktı.

KÜÇÜK BİR UNUTKANLIK

– Bunu yanlış küçük bir unutkanlıktan kaynaklanıyor. Görme engelli adayların yerleştirmelerinde değişik bir yöntem uygulanıyor. Bu programların en küçük puanları düşük kalmış, o yüzden başarı sıraları da yanlış olmuş. Bunu iki sayfalık düzeltmeleri hazırladık. Tüm adaylar bunun dökümünü alabilirler.

YANLIŞ İZLENİM OLUYOR

– Bu 49 program yanında, bana gelen tepkiler içinde neredeyse tüm programların başarı sırası ve puanları yanlışmış gibi bir izlenim oluyor. Bir kere bu yıl önemli değişiklikler yapıldı. Bunları unutmamak lazım. Hatırlayalım. Geçen sene sadece 2 sınav yapılırken, 1+1’ken bugün 1+5 sınav yapıldı.LYS testlerindeki soru sayıları önemli derecede arttı. LYS testlerinin süreleri birbirinden ayrıldı. Puan türleri 7’den 18’e çıktı. Sınav yerleştirme puanlarının aralıkları 100’den 500’e çıkarıldı. Geçen sene alan içi yerleştirmede okul başarısının yetkisi yüzde 19 iken bu yüzde 13’e indi. Bunun ciddi sonuçları yansımaları var.

YAPILAN YORUMLAR YANLIŞ

– Ek puanların oranı azaltıldı. Geçen sene ek puanla girilen öğretmenlik programları ve lisans programlarına bu yıl da ek puanla giriliyor. Ama bunun yerleştirme puanına oranı yüzde 4,35’e indi. Geçen sene en fazla 380 olan puana 24 ek puan veriliyordu. Bu sene 515 olan puana 25 puan veriliyor. Bunları dikkate almadan yapılan yorumlar yanlıştır.

– Bu yıl sistemde çok şey değiştiği için, verebileceğimiz ne minimum puan var, ne de başarı sırası var. Bunları verdiğimizde öğrencilere karşı yanıltıcı oluruz. O yüzden hiç yoktan iyidir mantığıyla bir benzetim çalışmaları yaptık. Bunun sonucu da gerçek değerleri elde etmemizi sağlamıyor. Bunun için bu yılki sınavı geçen sene de yapmamız gerekirdi.

BAŞARI SIRASINDA DEĞİŞİKLİK YOK

– Geçen sene bir çok programa alan dışı yerleşme yoktu katsayı nedeniyle. Bu sene kılavuzdaki başarı sıraları da gösteriyor ki tüm programlara alan dışı yerleşmeler olabilir. Bunun olamayacağı program yok. Ama tabii tercih yapılırsa. Ancak şunu da görüyoruz, alan dışı yerleşmelerin sayısı düşük olacaktır. Örneğin bir tıp programına alan dışı yerleşen 3-5 kişi olacaktır. Bu yerleşmeler nedeniyle de programın minimum puanı yükselmeyecektir. Her programa alan dışı yerleşme olabilecek ama sınırlı sayıda olduğu için, çok talep edilen programlara sınırlı sayıda alan dışı yerleşme olduğu için, minimum puan yükselmeyecek, alan içi yerleşenlerin de başarı sırasında bir değişiklik olmayacaktır.

EK PUAN ETKİSİ AZALDI

– Ek puanın etkisi bu sene ciddi bir biçimde azalmıştır. Öğretmenlik programlarına, öğretmen liseleri dışından daha çok aday yerleşecektir. Bu yüzden de bu programlara ek puanla yerleşen adayların başarı sırası küçülecektir.

2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu hatalı kısmın düzeltilmiş halini indirmek için buraya ya da buraya tıklayın.

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan 2010 ÖSYM Tercih Kılavuzu hataları hakkında açıklama yaptı” için 16 yorum

 1. ben eşitağırlıktan lys sınavına girdim ama klavuzdaki üniversitelerin TM2 puan türünde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum.2009 ile bu yıl arasındaki sıralamalarda uçurum var.VE ban hala bu yamlışlık yüzünden nasıl tercih pacağımı bilmiyorum….

 2. aynen muhammed arkadaşıma katılıyorum tm2 başarı sıralamalarında yanlışlık olduğunu düşünüyorum ben şimdi kime güvenip tercih vercem ösym klavuzu çok şaşırttı ne yapcağımı bilemiyorum:( şimdiden teşk

 3. kağğ gettt kafamı bozma aldığın puanıda silerim :):):) ne olmiş yanii yanlışlık yapmişsak :):):):) kardes takılıyoz ya 🙂

 4. bnde ea öğrencisiym herkes bi yanlşlk oldunu düşünüo kılavuzda bnde hala ne yapıcamı bilmiom bide bu kılavuza güvenpte açıkta kalmk da var ama bu olan herşeyin açıklaması unutkanlık işte…………….

 5. bu sistemi değiştiren de sizlersiniz klavuzu hazrlayan da sizlersiniz nasl bi sıralama nasl bi klavuz vereceğini bilmiosan bizi nasl yönlendireceğni bilmiosan bu işe hiç bulaşmasaydın sistemi falan değiştirmeseydin hepiniz de sürekli bi değişiklikler içersindesiniz hiç bi zaman türkiye olarak yükselemiyoruz ya yerimiz de sayıyoruz ya da gerilere gidiyoruzz kukla gibi oynatıp duruyorsunuz bizi nereye kadar bakalım bu böle burası türkiye insanın başına herşey geliyorr bu sınav sisteminden de sizlerin belisiz işlerinden de çok sıkıldımm artııkkkkkk!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. BU KONUDA TEK YETKİLİ İSİM ÖSYM VE ONA BİLE GÜVENEMEYECEKSEM(hata yaptığından dolayı) GELECEĞİMİ BELİRLEYECEĞİM BU SINAVDA BAŞKA KİME GÜVENEBİLİRİM BENCE BUNLAR YAPTIKLARI İŞE BİZLER KADAR ÖNEM VERMİYO

 7. Geri bildirim: YİTİRDİĞİMİZ ITIR FUNDA İNSELBAĞ HANIMEFENDİNİN HABER – YAZISI WORDPRESS BLOGLARINDA EN ÇOK OKUNAN YAZILAR ARASINDA « Timurca
 8. helal olsn kardşş yazacklarımı sen yazmışsn .. gerçekten yeter bu ne halt yeme yhaa sınaw sistemi değiştiriosunuz işin içinden çıkamıorsunuz klavuz yayınlıorsunuz yanlış düzelttik diosunuz yine yanlışlıklar var .. milyonlarca kişinin hakkına giriosunuz vebalini alıorsunuz bunların hesabını nasıl vereceksiniz .. madem bi halttan anlamıorsunuz o koltukta oturmayın ltfn .. burası türkiye herşey olur bunu biliorz ama bukadarı fazla ya .. ölümüm sizden olcak ve daha nice öğrencinin hayatını kararttınız .. açıklama yapıosunuz bu sene kmse boşta kalmıcak kontenjn açığı var öğrenci yoq diosunz sıralmanızı ikiye bölün tercih yapın diosunuz çk güzel buna çk sevinmiştik 🙂 rehberlikçi hocalarla kesin görüşün öyle tercih yapın diosunuz görüşüorz sizin sölediklerinzle onların söledikleri hiç çelişmior sizn bölediğinize göre sınıf öğretmenliğini gidiorm onların söylediğine göre iktisat işletme çok zor diolar .. acil açıklama yapın ltfn ..

 9. bende bu sısteme gore ogretmenlık tutuyor ama 2009lar olmuor sıralamam 77bın 167 binlerde tercıhım de var bu sıstemden korktugum için ama genede hala cok tedırgınım hakkımızda hayırlısı olsun artık basta dıcek sozumuz kalmadı sanırım.

 10. hiçbirinizin üniversitede okumanızı istemiyorum.Hala anlamadınız mı? Tercih yapmanıza bile gerek yok!

 11. benim internette sıralama ile ösy tarafından gönderilen kağıttaki sıralama arasında uçurum var nasılolacak

 12. arkadaslar,
  bu yılın klavuzu evet yanlıs. yapacak bişey yok. yapanı suclamak yerine cıkar yol arayarak yol kat edin. bu yıla göre tercih yapan acıkta kalacak cünkü 2008 de 23000. sayısal ögrencisi müh. okurken bu yıl 70000. eczacılık okuyamaz…. o yüzden yapacagnız sey oturup 2007-2008-2009-2010 yılının basarı sıralarının artısını oranlayın. havada ucmadan tercih yapın. hesabınızı iyi tutarsanız gideceginiz üniversiteyi tahmin etmek hiç de zor degil. aynı durumda binlerce insan var. herkes acıkta kalırsa kim üniversiteli olacak…. rahat olun tercihinizi yapın ve bakleyin.. hepimiz tercih maduru olmaktan korkuyorz zaten… tercih allaha birazda arastırana emanet……..

 13. Arkadaşlar ben geçen sene 90 binle alan bir ea2 programı bu yıl 248bin gözüküyor.Bu çok büyük bir uçurum ve mümkün değil.Ciddi bir hata olduğunu düşünüyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.