AK Parti’nin referandum mitingleri Bingöl’de başladı


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı muhalefet partilerinin Anayasa değişikliklerine ilişkin tavrını eleştirerek, ”Aylardır Anayasa değişikliklerine neden ‘hayır’ dediklerinin gerekçesini bile bulamıyorlar.

Çaldıkları minareye kılıf bulmaya çalışıyorlar” dedi.

Erdoğan, 12 Eylül‘deki referandumla ilgili ilk mitingini Bingöl’de yaptı. Erdoğan, Bingöl PTT Kavşağındaki mitingde, ”Siz bunların milletin hayrına olan herhangi bir konuda bir araya geldiklerini gördünüz mü?

Siz bunların milletin derdine derman olacak herhangi bir çözümde buluştuklarını gördünüz mü? Hayır. Göremezsiniz” diye konuştu.

”Bunlar dikkat edin milletimizin hayrına olan hiçbir konuda bir araya gelmezler. Sadece ‘hayır’ oyu vermek için bir araya geliyorlar” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bunlar ileri demokrasiye ‘hayır’ diyor. Demokratikleşmeye ‘hayır’ diyor. Özgürlüğe ‘hayır’ diyor. Çocuk haklarına ‘hayır’ diyor. Bunlar, milletin projesine ‘hayır’ diyor.

Darbe anayasasına ‘evet’ diyor. Olay budur. Bunlar hukukun üstünlüğüne ‘hayır’ diyor ama üstünlüklerin hukukuna ‘evet’ diyor. Burada ittifak ediyorlar.

Bunlar çetelerle mücadeleye ‘hayır’ diyor. Gizli ya da açık şekilde çetelerin avukatlığını yapıyorlar. Bunlar hizmete baktığınız zaman ‘hayır’ diyorlar. Büyük Türkiye’ye ‘hayır’ diyorlar.

Türkiye’nin kalkınmasına, ilerlemesine, itibarının artmasına, güçlenmesine ‘hayır’ diyorlar.

Bunlar, statükonun, vesayetçi anlayışın devamı için aynı noktada buluşuyorlar. Aynı safta AK Parti‘yi taşa tutuyorlar.

Bu partilere önceki dönemlerde destek veren kardeşlerimizin bu birliktelikten, bu tablodan rahatsızlık duyduğunu biliyorlar.

Aylardır Anayasa değişikliklerine neden ‘hayır’ dediklerinin gerekçesini bile bulamıyorlar. Çaldıkları minareye kılıf bulmaya çalışıyorlar.

Şu ana kadar milleti tatmin edecek, bırakın milleti kendi arkadaşlarını tatmin edecek, kendilerini tatmin edecek tek bir gerekçe bile üretebilmiş değiller.’

Başbakan  Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İç Hizmet Kanununun 35. maddesiyle ilgili olarak, ”Bir komisyon kuralım meseleyi tüm boyutlarıyla ele alalım. Komisyon çalışsın, gerekirse Meclis’i olağanüstü toplarız.

Gerekirse yeni yasama yılı açılışında gündeme alırız. 35. maddeyle ilgili yeni bir düzenleme yaparız” dedi.

Erdoğan, Bingöl’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, alana geç gelişinden dolayı vatandaşlara, ”Geciktim, güneşin altında sizleri tuttum. Hakkınızı bundan dolayı bu kardeşinize helal edin” diye hitap etti.

”Sizler en güzel cevabı verdiniz. 12 Eylül’de sandık önüne konduğunda benim aziz milletim, sevgili milletim, altını çiziyorum, hukuk kaçkınlarına, Meclis kaçkınlarına, demokrasi kaçkınlarına en güzel cevabı verecek” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

”Hiç endişeniz olmasın, bunlar 30 yıldır 12 Eylül’den hep şikayet ediyorlar, 12 Eylül yasalarından, kurumlarından, Anayasa’dan şikayet ediyorlar.

Çok ilginçtir, bir yandan şikayet ediyor, öbür yandan 12 Eylül benzeri müdahalelere alkış tutuyor, hatta ‘ordu göreve’ pankartlarına sessiz kalıyorlar.

Bir yandan ’12 Eylül mağduruyuz’ diyorlar, öte yandan 12 Eylül öncesi ülkeyi kan gölüne çeviren çetelerin uzantılarıyla yaptığımız mücadeleyi engellemeye çalışıyorlar.

Bir yandan ’12 Eylül’de çile çektik’ diyorlar, öbür yandan, 12 Eylül Anayasasının değişmesine ‘evet’ diyemiyorlar.

12 Eylül ile yüzleşemeyenler, 12 Eylül Anayasasının değişmesine ‘evet’ diyemeyenler, şimdi TSK İç Hizmet Kanununun 35. maddesini hatırladılar.

Doğrusu bu uyanış gerçekten bizi çok memnun etti. Demek arada sırada bir uyanma emaresi oluyor.”

‘BUNU HALLEDELİM’

Böyle önemli bir konuda halkta ciddi bir beklenti oluştuğunu gördüğünü de dile getiren Erdoğan, ”Ana muhalefet partisine diyorum ki; buyurun bunda samimi misiniz?

Akşam başka, sabah başka olmayacak değil mi? Çünkü her zaman yaptıkları bu. Akşam yatarken başka, sabah kalkarken başka” dedi.

Bu konuda TBMM’de bir komisyon kurulması önerisinde bulunan Erdoğan, şöyle konuştu:

”Bir komisyon kuralım meseleyi tüm boyutlarıyla ele alalım. Komisyon çalışsın, gerekirse Meclis’i olağanüstü toplarız.

Gerekirse yeni yasama yılı açılışında gündeme alırız. 35. maddeyle ilgili yeni bir düzenleme yaparız. Biz hazırız siz hazır mısınız?

Ama ana muhalefet ne diyor biliyor musunuz? ‘İktidar partisinin sayısı buna yeterli’ diyor. Hani uzlaşma istiyordun? Öyle konular var ki uzlaşma gerektirir.

Gel bu konuda da uzlaşma yapalım. Ama uzlaşma istemiyorsan, ‘bunu iktidar partisi yapar’ diyorsan, o zaman senin aklına ihtiyacım yok.

Vakti geldiği zaman biz onu yaparız. Kalkıp akılları karıştırma. Şimdi önümüzde bizim ne var? Anayasa değişikliği. Anayasa değişikliği var şimdi gel bunu konuşuyoruz. Bunu halledelim.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin meydanlarda anayasa konuşmadığını, başka şeyler konuştuğunu belirterek, ”Recep Tayyip Erdoğan’ın adı neymiş? Ya benim adımı sen ne yapacaksın? Benim adımı benim halkım iyi biliyor. Milletim gayet iyi biliyor. Sen bilsen ne yazar, bilmesen ne yazar” dedi.

Erdoğan, Bingöl’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, muhalefetin meydanlarda anayasadan bahsetmediğini belirterek şunları söyledi:

”Başka şeyler konuşuyorlar. Recep Tayyip Erdoğan’ın adı neymiş? Ya benim adımı sen ne yapacaksın? Benim adımı benim halkım iyi biliyor.

Milletim gayet iyi biliyor. Sen bilsen ne yazar, bilmesen ne yazar. Hiç önemli değil. Milletimizle beraberiz. Bizim iktidarımız, milletimizin iktidarıdır.

Bu partinin rotasını millet çizmiştir ve bu yolculuğu da böyle sürdürüyor. Biliyorsunuz, bir genel başkan çıkıp bir düşünce ortaya atar da aynı partinin milletvekili çıkıp genel başkanı için ‘bu kişisel görüştür’ der mi, ya da kendisi yanlış anlaşıldığını söyleyebiliyor.

Bunlar da oluyor zaman zaman. Tekliflerinin arkasında duracaklarsa ilgili arkadaşlarıma talimatı verdim ve gerekli çalışmayı her zaman yapmaya biz hazırız.

Ama şuanda bizim tek işimiz var. 12 Eylül darbe anayasasını değiştirip, milletin anayasasını getirmek. Olay bu.”

Duygulu olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, kararlı bir şekilde bu yolculuğu devam ettirdiklerini ve ettireceklerini belirtti. Erdoğan, şunları söyledi:

”Bingöllülere yönelik sevgimi, muhabbetimi sizler gayet iyi biliyorsunuz. Bu benim Bingöl’e Başbakan olarak yedinci gelişim. Bunları hiç burada gördünüz mü? Geldiler mi? Halinizi, hatırınızı sordular mı?

Derdinizi dinlediler mi? Gelmezler. Çünkü bunlar Anayasa Mahkemesi’ne gitmekten, millet iradesini Anayasa Mahkemesi’ne taşımaktan millete gitmeye fırsat bulamıyorlar.

Bunlar iftira üretmekten, hakaret üretmekten, sövmekten başka şey bilmezler. Ama bu kardeşiniz bunların hakaretlerine, sövmelerine hiçbir zaman o dille cevap vermeyecek. Bunu biliniz.

Çünkü bizi milletimiz terbiye etti. Biz milletimizin o yüksek ahlak değerleriyle hareket ediyoruz. Milletimize layık olmaya çalışıyoruz. Fakat eğer olur ha buraya gelirlerse onları alın bir Karlıova’ya götürün. Orada da güneşin o muhteşem doğuşunu bir seyretsinler.

Belki ufukları açılır. Belki zihinleri açılır da Türkiye’nin yeni bir anayasa ile aydınlanmasına belki onlar da ‘evet’ derler.”

AK Parti’nin referandum mitingleri Bingöl’de başladı” için 2 yorum

  1. bir insan nasil olurda goz gore gore kendi yaptigi her hareketi sarfettigi hersozleri bir baskasinini uzerine atar Bunlari ne.kadar guzel ve zekice yapiyorlar.Allah’ina icten inan insaninlarin bunlari yapmasina ben inanmiyorum Ama suna inaniyorumki bu ve bunun gibi insanlarin cezasini er ,gec ALLAH verecek.Toprakta kabul etmeyecek

  2. ben sayın başbakanımıza ve onun yol arkadaşlarına sonuna kadar güveniyorum ak parti 10 yıldır kurulmuş asıl 40 yıldır kurulup ta hiç birşey yapmıyanlardan mılletımız hesap sordugu gıbı şu an çamur siyaseti yapanlardanda soracaktır kımse endıse etmesın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.