Danıştay 2010 ÖSYM tercih kılavuzunu iptal edebilir


Türk Mühendisleri ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), ÖSYS Kılavuzu’ndaki ”Teknoloji Fakültelerine ilişkin duyuruların yer aldığı bölümlerin” iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay’a dava açtı.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı yazılı açıklamada, LYS sonuçlarına göre mühendislik fakültelerinitercih edecek öğrencilerin kendi aralarında eşitsiz bir uygulamaya maruz bırakıldığını ileri sürdü.

Soğancı, fen bilimleri alanından mezun olanöğrencilerin mühendislik bölümü tercihindedezavantajlı duruma düşürüldüğünü kaydetti.

Teknoloji fakülteleri konusuna değinen Soğancı, birlik olarak, Afyon Kocatepe, Fırat, Gazi, Karabük, Marmara, Sakarya ve Süleyman Demirel üniversitelerindemesleki ve teknik eğitim fakültelerinin ismi değiştirilerek kurulan teknolojifakültelerinden oluşturulan mühendislik bölümlerine öğrenci alımına ilişkin duyurulara, YÖK’ün bu konuyla ilgili kararına ve tüm bu işlerin dayanağı olan Bakanlar Kurulu kararına karşı ayrı ayrı 7 dava açıldığını belirtti.

13 Kasım 2010’da Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla,çeşitli üniversitelerde kurulu bulunan mesleki ve teknik eğitim fakültelerinin kapatılarak, yerlerine ”Teknoloji Fakültesi” adıyla yeni fakülteler kurulduğunuanımsatan Soğancı, ”Ancak kararda hangi bölümlerin kurulacağına dair herhangi bir bilgiye yer verilmemiştir. Bu bölümlerin hangileri olduğunu tercihkılavuzu ile öğrenmiş bulunuyoruz” dedi.

Kılavuzda bu fakültelere öğrenci alımına ilişkin yer verilen bilgilere değinen Soğancı, kılavuzdaki tüm koşulların yasalara aykırı olduğunu ve evrensel bir meslek olan mühendislik için ülkeden ülkeye değişemeyecek kriterleri göz ardı ettiğini savundu.

Yapılan uygulamayla aynı üniversitede iki ayrı fakültede iki ayrı puan türü uygulanarak eşitlik ilkesinin zedelendiğini öne süren Soğancı, şunları kaydetti:

”Mühendislik fakülteleri ile teknoloji fakültelerinde farklı nitelikte öğretimyapılmak suretiyle aynı hak ve yetkilere sahip olacak şekilde mühendis unvanlıöğrenciler yetiştirilecek olması, Yükseköğretim Yasası’ndaki ‘Yükseköğretimkurumlarının özellikleri, eğitim-öğretim dalları ile amaçları gözetilerek eğitim-öğretimde birlik ilkesi sağlanır’ hükmüne de aykırıdır.

TMMOB, mühendislik bölümlerini tercih edecek öğrencilerin daha sonra mağdur olmalarını engellemek için tercih kılavuzundaki teknoloji fakültelerine ilişkin duyuruların yer aldığı bölümlerin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’a başvurmuştur.

Özellikle mühendislik bölümlerini tercih edecek öğrencilerin mağdur eden tercihkılavuzunun yenilenmesini, öğrencilere ek süre tanınmasını, yayınlanacak yenitercih kılavuzunda da teknoloji fakülteleriyle yaratılan karmaşaya son verilmesini talep ediyoruz.”

Danıştay 2010 ÖSYM tercih kılavuzunu iptal edebilir” için 7 yorum

  1. ya hocam sistem bayaa karışık yaa … ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız… artık yeter bize bi yol gösteren çıksın…

  2. ya olurmu öyle şey iptal miş. benim anlamadıgım sadeece iptal olursa o zaman ne olacak. tercıh klavuzlları bastan mı yazılacak. ve diger fakulte ve açık ögretım leri etkileyecek mı?

  3. biz gençler böyle esnek yapılı bir egitim sistemiyle daha çok terleyece benziyoruz bu ne kadar adilik haysiyetsislik yaa kendileri geetirdikleri sistemi bilmeyen egitimcilerin yönettigi ülkede yaşıyoruz.tercihlerde yapılan haksızlığı veyanlışlıgı benim hayatım kaydıktan sonra nasıl ödüyeceksiniz.1 milyon insanın vebalini nasıl kim ödeyecek bilmek isterdim tayyyip beymi hüseyin beymi yoksa nimet hanımmı dindarsınız yaaa kul hakkına girmeyin

  4. peki meslek liseliler bu ülkenin evladı değilmi onlara hak sızlık yapınca bunlar nerdeler neden böyle yapıyorlar çocuklar o moralle sıva girdiler tercihleri yaptılar yine birileri bunlara taktı soruyorum bunlara bunlar bu ülkenin üvey evladımı bu çocuklardan ne istiyorlar

  5. ya ben hiç bişey anlamadım bu kılavuzdan bütün yerlerin sıralamaları düşmüşş.girebiliyo görünüyorum ama hala terddütteyim geçen sne ki sonuçlarla klavuzdakler tutmmuyo.yök başkanı açıklama yapyo biz ılavuzu sadec yardmcı olsun die çıkardık çokta önemli değil n bu mantıksızlık bunu biz öğrencilere yapmaya n hakları var insanların hayalleryle oynamak bu kadar basit mi yaa.hakka giriolar haberleri yokk…

  6. yaa bu ne saaçmalık bı anlam weremıorum artık ben şımdı gırıyo gozukuyorum bu kılavuza gore istediğim yere ne yanii sonradan bi bakıcam yokkkkk…. olemı bole işmi olur yaa ne demek tercıh kılavuzu onemlı deıl…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.