üniversite adaylarına tercihlerde tavsiyeler


ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, adaylara tercih yaparken, hangi kentte, hangiüniversitede okumak istiyorlarsa ayağı yere basarak gönüllerince tercih yapmalarını önererek, ”Adaylar, istedikleri yerden başlasınlar tercihe. Bir yükseköğretimprogramına girmek istiyorlarsa kendi başarısıralarının en az yüzde 50 daha ilerisindenöğrenci almış programlara da yer vermeye çalışsınlar” dedi.

Yarımağan, Okan Üniversitesi’nin Tuzla Akfırat Yerleşkesi’nde düzenlenen ”2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları” ile ilgili bilgilendirmetoplantısında yaptığı konuşmada, tercih döneminin yarın başlayacağını ve 6Ağustosa kadar adayların tercihlerini yapabileceklerini hatırlattı.

Adayların tercih yaparken eline bir kağıt kalem alarak, okumak istediğiprogramları ve bölümleri ailesiyle, rehber öğretmenleriyle, üniversitelerlekonuşarak oluşturmalarını tavsiye eden Yarımağan, şöyle konuştu:

”Adaylar kılavuzu karıştırsınlar şu dönemde. İstedikleri yerden başlasınlartercihe. Bir yükseköğretim programına girmek istiyorlarsa kendi başarısıralarının en az yüzde 50 daha ilerisinden öğrenci almış programlara da yer vermeye çalışsınlar. Ne kadar ileri giderlerse yerleşme şansları o kadar yüksekolur.

Burada kesin ölçü söylemek mümkün değil, ancak iki şeye dikkat etsinler. Birincisi, yazdıkları programı severek okuyacaklar mı, yani kayıt yaptırmaktatereddüt edeceklerse onu kesin yazmasınlar. İkincisi, puanları elverse bile,başarılı olma konusunda tereddütleri varsa o programı da yazmasınlar. Çünkü,üniversiteye girmek değil, üniversiteyi tamamlamak da önemli. Ben dahabaşarılı olacakları, kısa sürede bitirebilecekleri programlara gitmelerini öneririm.”

”BU YIL GEÇİŞ YILI”

Ünal Yarımağan, bu yılın bir geçiş yılı olduğunu, içerik açısından olmasa bile uygulama açısından çok şeyin değiştiğini, bu nedenle tercih yaparken eski alışkanlıkların bir kısmının bu sene geçerliliği olmayabileceğini vurgulayarak, bu değişiklikler nedeniyle geçen seneki ölçülerin değerinin kaybolduğunu dile getirdi.

Bunların başında, geçen senenin minimum puanları ve başarı sırası geldiğini aktaran Yarımağan, ”Bizim tercih yaparken kullanmamamız gerektiği halde gereğinden fazla kullandığımız, bir önceki yılın minimum puanı ve başarı sırası bu sene yok. Var da çok anlamlı değil. Biz buna alternatif olarak bir benzetim çalışması yaptık” diye konuştu.

Adaylara çok geniş bir yelpazeden tercih yapmalarını da öneren Yarımağan,tercih kılavuzunda birkaç bilgi düzeltmesi yapıldığına da işaret ederek, ”Adayları burada ilgilendiren şudur; kılavuzda 49 programla ilgili belirli bilgileri lütfen düzeltsinler. Yani kılavuza bakarken onlardan yanılgıya düşmesinler. İkincisi, adaylara sonuç belgesi verdik. Sonuç belgesinin üzerinde çok bilgi var. 50 kadar başarı sırası var ve 50 kadar başarı sırasından bir tanesi bazı adaylar için yanlış diyelim, aslında yoruma açık bir şey ama adaylar sonuç belgesi üzerinde onu düzeltecekler” dedi.

”BU YIL ALAN DIŞI YERLEŞMELERİN ARTMASINI BEKLİYORUZ”

Yarımağan, bu yıl geçen yıldan farklı olarak alan dışı yerleşmelerin artmasını da beklediklerini ifade ederek, ”Yaptığımız ön çalışmalar, tüm programlara alan dışı yerleşme olabileceğini gösteriyor. Mesela geçen yıl İstanbul Üniversitesi’nin 25programına alan dışı yerleşme olamamış. Niye, çünkü puanları 330’u geçiyor. Geçen sene biliyorsunuz puanı 330’u geçen bölümlere alan dışı yerleşme olamazdı. Bu sene bu 25 programın 25’ine de alan dışından yerleşme olabilecek. Alan dışı dediğimizde aklınıza mutlaka meslek liseleri gelmesin. Örneğin tıp fakültesi için TM alanından adayın yerleşmesi de alan dışıdır. Yani alan dışından da adaylarımız tercih yapabilirler” diye konuştu.

Yarımağan, bu yıl tercih yapabilecek aday sayısının 1 milyon 300 bin civarında olduğunu, örgün kontenjanlara yerleşecek adayların ise 700 binin üzerinde olduğunu, örgün kontenjanlarında geçen seneye oranla 80-90 bin artış olduğunu belirtti.

Bu sene sınavlarda öğrencilerin bilgilerinin çok daha sağlıklı ölçüldüğünü anlatan Yarımağan, ”Bence öğrencilerin bu seneki puanları yetenekleri ile daha uyumlu puanlar. Ben bu seneki öğrencileri daha şanslı görüyorum. Diğerşansları da kontenjanların artması. Bu yıl program çeşidi fazla. Bu biraz kafa karıştırabilir ama herkes kendine uygun program bulabilir” diye konuştu.

”DEĞİŞİKLİĞİ BU KADAR ABARTMAMAK GEREKİR”

Ünal Yarımağan, bu sistemi büyük hazırlıklarla, uğraşlarla hazırladıklarını, bu nedenle ileriki yıllarda da bu sistemin devam edeceğini belirterek, şöyle konuştu:

”Biz bugüne kadar 37 sınav yaptık. 37 yılda ya 3 ya 4 defa sınav sistemindedeğişiklik oldu. Öyle her sene sistem değişmiyor. Üstelik bu seneki değişikliği bu kadar abartmamak gerekir. Çünkü bu sene içerik hiç değişmedi. Öğrenciaçısından da içerik önemlidir. Sadece uygulama biçimini değiştirdik o. Öğrenciyeni derse çalışmak ihtiyacı duymadı. Yeni soru türleri yok. Sadece bütünsoruları bir günde sormak yerine 3 günde sorduk o kadar. Bizim yaptığımız değişiklikler öğrenciyi çok etkileyen değişiklikler değil.”

üniversite adaylarına tercihlerde tavsiyeler” için 7 yorum

  1. yani biz tercih yaparken geçen senenin punalrını göz önunde tutmayalım mı. bu snedeki tercih rehberine göre mi yapalım lütfen yardımcı olun kafam çok karıstı..:s

  2. biz bu sene hangi puanı göz onunde tutarak tercih yapıcaz sıstemı degiştirdiginiz gibi bi an once kafamızda olan sorulara tedirginligimize kararsızlıgımızada care olucak çözüm ve acıklama yapın ve var olan yetrernce bizleri yıpratırken canınız sıkıldıkca sistemi degiştirmeyin lutfen 3 4 defa sıstem degiştrldi abartılcak bişi yok dıosunuzda gelinde o sitresi o sıkıntıyı ceken adaylara bi sorun nasıl abartılcak bi degısım olmamişmı lutfen bi an once bu adayların emeklerını ve sorunlarını bir cozume ulastırın sorularımızı en acık sekılde acıklıga kavusturun……

  3. arkadaşım bu yılın klavuzu fazla iyimser.kendini kandırsan bile acı gerçekle 15ağustos ta yüzleşirsin.o yüzden başarı sıranın en az 20000 üstünden de tercihler yap.2009 başarı sıralarını baz alırsan kesin sonuç alırsın…

  4. ya arkadaşlar 325 puanla tarih öğretmenliği gelirmi
    ???????????????????????

  5. amaan n her kafadan bi ses çıkıyoo… iyice karıştı bende durumlar…ne yazacağımı bile bilmiyorum ben … hadi ben size soruyorum benim mf 3 puanım 271 başarı sıram da 233 peki buna ebelik gelir mi…??????

  6. bence bu snav sistem ibastan hatali kardes onca millet istresten kurtardiklarni zannediyolar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.