Sinan Çetin referanduma neden evet diyecek?


Ünlü yönetmen Sinan Çetin, referandumda ‘evet’ oyu kullanacak. Çünkü bunun darbelere son vereceğine inanıyor. Anayasa paketine ‘Hayır’ demek için hiçbir gerekçe olmadığı düşüncesinde. Çetin, çevresindeki ‘hayır’ demeyi düşünen aydınların hiçbirinden gerekçeleri konusunda tatmin edici cevap alamamış. “Bu korkunç bir ideolojik cehennemdir.” diyor.

Demokratik açılım sürecine verdiği katkıyla öne çıkan Yönetmen Sinan Çetin, anayasa değişikliğine de destek veriyor. 12 Eylül referandumunda ‘evet’ oyu kullanacağını açıklayan Çetin, ‘hayır’ demeyi düşünen kesimlere yönelik de ilginç tespitler yapıyor. “Rastladığım bütün aydınlara soruyorum, ‘hayır’ diyenlerden tek bir tatmin edici cevap alamadım.” derken 12 Eylül’de en büyük zararı Türk aydınının gördüğüne işaret ediyor. Bazı kesimlerin referandumda ‘evet’ oyu vermeleri halinde bunun AK Parti’ye yarayacağı yönünde düşünceler olduğuna dikkat çeken Çetin, “Bu korkunç bir ideolojik cehennemdir.” nitelemesinde bulunuyor. Bu kişileri de ‘tribünlere güzel hareketler yapan ama gol atmayı hiç düşünmeyen gösteriş meraklısı kötü futbolculara’ benzetiyor. Ünlü yönetmen, “Bu bir kolektif aymazlık, davranış bozukluğudur. Velev ki oylar AK Parti’ye gitse ne olacak? Beğenirsem bir dahaki seçimde oy atarım, beğenmezsem atmam. Referandumda ‘evet’ oyu veren, isterse seçimlerde ‘hayır’ oyu verir. Sonuçta iki kere oy kullanma hakkı var.” ifadelerini kullanıyor.

Zaman Gazetesi’nin haberine göre, Sinan Çetin, demokratik çıkışlarıyla ön plana çıkan bir yönetmen. İki ağabeyi 12 Eylül darbe döneminde hapse düşüp işkenceler görmüş, kendisi de gözaltına alınmış. O yıllar onun için adeta bir korku filmi gibi geçmiş. “12 Eylül benim için korkunun zamanıdır. Sokaklarda, parklarda evlerde her an kollarımıza bir kelepçe vurulacak, korkunç işkencelerin olduğu odalara tıkılacağız korkusuyla yaşanan anların bütünüdür. 1980 can dostlarımın yıllarca hapiste yatıp, bir deri bir kemik çıktığı, büyük bir korkunun topluma hakim olduğu, rezalet ve iğrenç bir dönemdir.” diye özetliyor. İki ağabeyinin de suçsuz yere yıllarca işkence gördüğünü anlatırken, “Dünyanın en şeker insanı siyasi işlerle hiçbir ilgisi olmayan Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’nde çalışan ağabeyimi bile hapse attılar. Andımızı öğretmek için o askerlerin yaptığı işkenceler akıl almaz.” diyor. Darbelerin toplumda kapanması zor, derin yaralar açtığının altını çizen yönetmen, “Darbe yapan generallerin Türk milletini askerlikten soğutma suçundan yargılanması gerekir.” yorumu yapıyor. Belki de bu nedenle referandumda ‘hayır’ denmesine bir anlam veremiyor. “Anayasa değişikliğinin yetersiz bulunmasına itirazım yok.” diyen Çetin, “Fakat yetersiz olsa bile darbe olmasını engelleyecek bir kanuna ‘hayır’ deme gerekçelerini de anlamıyorum.” diye ekliyor. Bunu ‘ideolojik körlük’ olarak nitelerken kendi ‘evet’ oyunun gerekçelerini şöyle açıklıyor: “Devletin seçilmişler tarafından yönetilmesini sağlamak, atanmışların seçilmişlerin iş yapmasını engellemek için anayasanın arkasına saklanmasını engellemek ve bir daha darbe olmamasını garanti altına almak adına atılacak her adıma evet diyorum.”

Sinan Çetin referanduma neden evet diyecek?” için bir yorum

  1. kesinlikle katılıyorum sinan çetine referanduma neden hayır denildiğini anlamıyorum benim bu konularla ilgili çok bilgim olduğu sölenemez tamam kabul ediyorum ama sabahtan beri bu konu için uğraşıyorum anlamaya çalışıyorum neden evet ve neden hayır yazılarını okuyorum ısrarla soruyorum neden hayır ama hiç bi negatif yön göremiyorum tamam olması gereken eksiklikler var sonuçta bi yerden başlanmış olmasıda bişey deilmidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.