Ayşe Türkmenoğlu’nun açtığı davayı Kılıçdaroğlu kazandı


4 eski bakanın yolsuzluk iddiasıyla Yüce Divan’a gönderilmesini engelleyen Meclis komisyonunun AK Partili üyelerinden Ayşe Türkmenoğlu’nun  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açtığı tazminat davası reddedildi. Ankara ikinci Asliye Hukuk Mahkemesi kararında “Muhalefet liderininin konuşması değil konuşmaması tepkiye yol açar” denildi.

Kemal Kılıçdaroğlu
K. Kılıçdaroğlu

17 – 25 Aralık soruşturmalarda adı geçen 4 bakan için kurulan komisyon, bakanları Yüce Divan’a sevk etmemişti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da grup toplantısında komisyonun AKP’li üyelerin adını sayarak, “Bu milletvekilleri hırsızların hamiliğine soyunmuş milletvekilleridir arkadaşlar herkes bunu böyle bilsin. Siz de ahlak var mı, siz de vicdan var mı, sizde iman var mı? 9 kişiye söylüyorum, sizde ahlak, sizde namus sizde şeref var mı?” demişti.
AKP’li Ayşe Türkmenoğlu, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle Kılıçdaroğlu aleyhine Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açmıştı.

SÖZLER KIRICI AMA

Mahkeme, Türkmenoğlu’nun tazminat talebini reddetti. Gerekçeli kararda özetle şu saptamalara yer verildi:
”Dava konusu sözler kırıcıdır, sert üslup kullanılmıştır. Ancak konuşmanın yapıldığı yer ve sebebi önemlidir. Davacı soruşturma açılması talebinin reddi yönünde oy kullanan 9 kişiden birisi olan milletvekili sıfatıyla anılmıştır. Verdikleri karara gösterilen tepkiyi tahamülle karşılamasını gerektiren mevkidedir. Aksi yönde verilecek bir karar çoğunluğun azınlığa tahakkümü ve muhalefetin sesinin kısılması sonucunu hasıl edecektir.

Tartışılan hadiseler ve alınan kararla ilgili olarak ana muhalefet liderininin konuşması değil konuşmaması tepkiye yol açar.

Davalının kamuoyuna mal olan bir konuda soruşturma açılmasının engellenmesine gösterdiği tepki sebebiyle bir müeyyide ile karşılaşması yukarıda sayılan hürriyetlerin (düşünce ve ifade hürriyeti) sınırlanmasına demokratik ülkede en önemli kurum olan muhalefetin susturulmasına yol açar.

Komisyon üyesi AKP’li Yılmaz Tunç’un Kılıçdaroğlu’na açtığı davayı da yine aynı mahkeme şu gerekçelerle davayı reddetti:

“Ana muhalefet partisi başkanın sert üsluplu da olsa tepkilerinin tazminat baskısı ile engellenmesi halinde demokratik rejimden uzaklaşıp çoğunluğun tahakkümüne yol açılacağı, siyasi parti faaliyetlerine sınır getireceği, ana muhafelet partisinin meclis soruşturması komisyonu kararına karşı savunduğu fikirler istikametinde sessiz kalması değil, tepki göstermesinin beklendiği, aksi halin tabanı ve kamuoyu önünde görevini layıkı ile yerine getirmediği inancını doğabileceği kanaatiyle dava reddedilmiştir.”

KOMİSYON üyeleri AKP Bursa Milletvekilleri İsmet Su, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Konya Milletvekili Mustafa Akış, Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz’ün Ankara 6. Hukuk Mahkemesinde Kılıçdaroğlu aleyhine açtıkları tazminat davaları da reddedilmişti.

  • Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.