CHP Seçimli Büyük Kurultay 16-17 Ocak 2016


Cumhuriyet Halk Partisi‘nin, 16-17 Ocak 2016 tarihinde yapacağı “Seçimli Büyük Kurultay”a en fazla delegeyi veren İstanbul CHP İl başkanı, Ankara CHP İl başkanı ve İzmir CHP İl başkanından ilginç öneri:

CHP Genel Başkanı
Kemal Kılıçdaroğlu

Üç il başkanı da Geneş Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevinde kalmasını istiyor. İl Başkanları, bunun karşılık parti yönetiminde köklü değişiklik talep ediyor. Bu talep sandığa yansırsa MYK üyelerinin tamamına yakınının değişmesi sürpriz olmayacak.
İSTANBUL:
CHP’deki vitrin değişikliğini en fazla dillendiren illerin başında İstanbul geliyor.
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, “Biz İstanbul olarak 176 delegemizle Sayın Genel Başkan’ımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasındayız. Genel Başkan dışında parti yönetiminde değişim talebinin olduğu tartışmasız gerçektir. Değişimin olması demek oradaki tüm arkadaşlarımızın dışarıda kalması demek değildir. Ancak PM ve Merkez Yürütme Kurulu’nun %85’inin değişimi konusunda çok büyük bir talep var. Artık CHP’de yerinde oturarak il başkanlığı veya genel merkez yöneticiliği dönemi kapandı. Halka dokunan parti yöneticisi olacak. Halka dokunmayan yöneticilik yapamayacak” diye konuştu.
ANKARA:
İstanbul’un ardından kurultayda 64 delegeyle temsil edilen Ankara’nın İl Başkanı Adnan Keskin de, parti vitrininde köklü değişiklik istedi. Keskin, “Kurultay’da Kılıçdaroğlu’nun isminin dahi tartışılmasına izin vermeyiz. Genel Başkan’ı- mızı sonuna kadar destekleyeceğiz ancak PM ve MYK konusunda önemli değişiklikler yapılmasını bekliyoruz. Bu değişikliklerin partimizin bazı konulardaki açı- ğını kapatacağını düşünüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin, kadrolarının yenilenmesiyle daha aktif bir siyaset yapaca- ğını düşünüyorum. Tüzük ve parti programı da yenilenmeli” dedi.
İZMİR:

Kurultayda 52 delegeyle temsil edilen İzmir’in İl Başkanı Alaattin Yüksel de Kılıç- daroğlu ile yola devam mesajı verdi. Yüksel, “Dolayısıyla kurultaya da bu tercih yansıyacaktır. Kurultayda, PM’nin sadece kartvizit kurumu olmaktan çıkarılıp, çok daha verimli politika üreten bir merkeze dönüştürülmesi gerekiyor.
Gerçekten partiyi iktidara taşıyacak politikaların ve stratejilerin bu kurumda belirlenmesi gerekiyor. Sadece bir kurultay ile yetinilmemeli. Mutlaka bu yıl içerisinde tüzük ve program kurultayları da yapılmalıdır. Örgütlenme modelini gözden geçirmemiz gerekiyor” açıklaması yaptı.

Adana, Antalya ve Bursa gibi diğer büyükşehirler de “Kemal Kılıçdaroğlu kalsın, çevresi değişsin” diyerek parti vitrininde değişiklik taleplerini dile getiriyor. Kurultayda, İstanbul’un ardından delege sayısı yönünden ikinci sırayı, 134 kişilik milletvekili grubu izliyor. Kurultaya, “doğal delege” olarak katılan vekiller grubunda ağırlıklı olarak ön seçimden gelenler bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.