danıştay, 2007 tarihli telekulak yönetmeliğini iptal etti


idari yargının baş organı danıştay‘ın onuncu dairesi, adalet bakanlığı’nın telekomünikasyon yoluyla iletişimin denetlenmesi, gizli soruşturmacı ve teknik araçlarla izleme tedbirlerinin uygulanmasına dair 2bin7’de çıkardığı 33 maddelik yönetmeliğin “tamamını” “hukuka aykırı olması nedeniyle” iptal etti. onuncu daireden çıkan kararda, ilgili bakanlığın bu konuda yönetmelik düzenleme salâhiyetinin olmadığı belirtildi. yargının bağımsızlığının, kişi temel hak ve özgürlüklerinin en mühim güvencesini oluşturan hukuk güvenliğini temin etmenin yegâne aracı olduğu vurgulandı. yargı yetkisinin kullanılmasının, yürütme erkine bırakılmaması, hatta yürütmenin etki ve gözetiminin bile bulunmaması gerektiği ayrıca belirtildi.

danıştay 10. dairesi telekulak yönetmeliğini kaldırdı
danıştay telekulak yönetmeliğini iptal etti

söz konusu yönetmelik (ceza muhakemesi kanununda öngörülen telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi, gizli soruşturmacı ve teknik araçlarla izleme tedbirlerinin uygulanmasına ilişkin yönetmelik), adalet bakanlığınca hazırlandı ve 14 şubat 2bin7’de yürürlüğe girdi.

Danıştay 10. Dairesi telekulak yönetmeliğini kaldırdı
2007 tarihli Teknik Araçlarla İzleme Tedbirlerinin Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik

fonksiyon gaspı
mahkemelerin yargılama faaliyeti dahilinde olan usul konusunun, idari alanın haricinde olduğu ve yasa konusu olduğu anlatılan kararda, kanun koyucunun düzenleme yapma salâhiyeti vermediği hususların idare tarafından düzenlenmesinin, yargı yetkisinin idare tarafından kullanılması anlamına geleceği, bu durumun da “fonksiyon gaspı” olduğu ifade edildi. kanun koyucunun, birçok temel hak ve hürriyetle ilgisi olan iletişimin denetimi kapsamındaki faaliyetlerin bilhassa yönetmelikte düzenlenmesini öngörmediği ve bu konuları, kanunda detaylıca düzenlemeyi tercih ettiği belirtilen kararda, “bu durumda, ceza muhakemesi yasası’nın 135 ila 140. maddelerinde düzenlenen telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi ve gizli soruşturmacı ve teknik araçlarla izleme konularında adalet bakanlığı’nın düzenleme yetkisi olmadığından, yönetmeliğin tamamının yetki unsuru yönünden hukuka aykırı olması nedeniyle iptali gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.