sivas kızılırmak’ta pirana incelemesi


sivas kızılırmak’ta balıkçıların oltasına son haftalarda peşpeşe üç pirana geldi. sivas gıda ve tarım müdürlüğünün ilgili birimindeki görevlilerle birlikte sivas cumhuriyet üniversitesi veteriner fakültesi’nden araştırmacı bir ekip nehirde inceleme yapma kararı aldı.

sivas kızılırmakta pirana oltaladılar
sivasta pirana yakaladılar

doğu anadolunun büyük şehirlerinden olan sivas’ın imranlı ilçesi eteklerinden doğan ve karedeniz’e dökülen kızılırmak’ta son günlerde pirana balığına rastlandı.

kızılırmak’ta avlanan amatör balıkçı osman asamaka’nın oltasına pirana takıldı. üç gün evvel balıkçı muzaffer metinoğlu’nun attığı ağda, 16 gün önce de balıkçılar süleyman güleçyüz ve kürşat şimşek, aynı mıntıkada attığı olta ile pirana balığı avlamıştı.

sivas kızılırmak’ta pirana incelemesi” için bir yorum

  1. “İddialar üzerine müdürlüğümüz Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü personeli ile Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Ünver tarafından araştırma ve inceleme çalışmaları başlatıldı. Söz konusu balıklardan avlayan amatör balıkçılardan Muzaffer Metinoğlu ile iletişime geçilerek, elinde bulunan balık numunesine ulaşıldı. Bu balık numunesinde yapılan ön inceleme sonucu olarak pirana olarak adlandırılan balığın piranalarla yakın akraba olan bir pacu türü olduğu tespit edildi.”

    Pacu balıklarının benzerlikleri yönünden çoğu zaman piranalarla karıştırıldığına işaret eden Yıldız, şu bilgileri verdi:

    “Ülkemizde çoğu akvaryum balıkları satışı yapan veya bu balıkları akvaryumda besleyen kişiler tarafından bu balıkların pirana adı altında satışının yapılması veya beslenmesi karışıklığın temel sebeplerinden biridir. Piranalar etçil ve saldırgan olmasına rağmen pacular otçul ve sakin balıklardır. Otçul olmalarına rağmen etçil ürünleri de tüketebilirler. Bunun temel sebeplerinden biri de bu balıkların, akvaryumlarda uzun süre sahipleri tarafından et ürünleriyle beslenmesidir. Pacuların Kızılırmak’ta uzun süre yaşamaları ve bu sularda çoğalarak populasyon oluşturmaları mümkün değildir. Anavatanı Güney Amerika olan bu balıkların Kızılırmak’ta kışı çıkarmaları düşünülemez. Bu nedenle Kızılırmak’ta yakalanan söz konusu balıkların akvaryum meraklıları tarafından beslenen, belli bir süre sonra sıkılma ve besleme zorluğu gibi nedenlerle ırmağa bırakılan balıklar olduğu düşünülmektedir.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.