Erdoğan’ın Türk düşmanı partilere oy vermeyin çağrısı Almanya hükümetini kızdırdı


son zamanlarda almanya ve türkiye arasındaki gerilimin sebebini almanya’da 24 Eylül 2017 tarhinde yapılacak olan genel seçimler olduğunu söyleyen türkiye cumhurbaşkanı erdoğan, 6 gün önce “seçimlerden sonra ben inanıyorum ki onlar da normale dönecek” açıklamasında bulunmuştu. bugün yani 18 ağustos 2017 tarihinde ise şu açıklamayı yaptı:

“Şu anda Almanya neyi konuşuyor? Almanya şu anda işte 25-30 gün sonra yapılacak olan seçim için adeta SPD ve Hristiyan Demokratlar olarak ‘Türkiye’yi ne kadar hırpalarsak o kadar içeride fazla oy alırız.’ havasına düşmüşlerdir. Ben de Almanya’daki bütün soydaşlarıma diyorum ki, sakın bir yanlışa düşüp de bunları desteklemeyin. Ne Hristiyan Demokratları ne SPD’yi ne Yeşilleri… Bunların hepsi Türkiye düşmanıdır. Orada şu anda Türkiye’ye karşı düşmanlık yapmayan siyasi partilere gerekli desteği verin. Birinci parti, ikinci parti olmaları önemli değil, onlara verin. Çünkü bu bir yerde artık Almanya’da yaşayan tüm vatandaşlarımın bir onur mücadelesidir. O soylu mücadeleyi demokratik haklarını kullanmak suretiyle vermelerini tavsiye ediyorum.

Almanya’dan da Avrupa Birliği müktesebatı sürecine yönelik onların aklına da ihtiyacımız yoktur. Bir defa buradaki siyasi partilerin bu mücadeleyi demokratik bir tavır içerisinde yürütmeleri lazım. Bunu yapamamışlardır. Bunu özellikle de Hamburg Zirvesi’nde de gördük. Kendileriyle bunları konuştuk, kendilerine bunları çok açık, net söylememize rağmen, oradan döndük geldik ama değişen bir şey yok. Hala yine aynı kafadalar, aynı anlayıştalar. Değişen bir şey olmadığına göre orada asıl bu işi değiştirecek olan bir defa 1 milyona yakın oy kullanacak olan Türk seçmen var. Ben Türk seçmenlerimize özellikle Türkiye’ye bu denli saldıran, bu denli saygısızlık yapan bu siyasi partilere karşı sandıkta oylarını kullanırken gerekli dersi vermeleri gerekir diye düşünüyorum. Bu bakımdan da hiçbir zaman Avrupa Birliği üyesi ülkelerle biz bir kavganın içerisinde olmadık ve asla da böyle bir şeyi düşünmüyoruz, düşünmedik ama bizim haysiyetimizle bizim onurumuzla da biz hiçbir ülkeyi oynatmayız.”

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili Denizli İl Danışma Meclisi’nde yaptığı sonraki değerlendirme:

Erdoğan sözlerini, “Ben cuma günü dedim ki, ‘Ey benim Avrupa’daki kardeşlerim Almanya’daki kardeşlerim şimdi size bir hatırlatma yapıyorum, inanıyorum ki Almanya’daki seçimlerde birilerine ders vereceksiniz. Bunlar Türkiye’nin aleyhinde kampanya yürüttüler hala yürütüyorlar. Şu an Avrupa’daki kardeşlerime sesleniyorum demokratik hakkınızla sandıklarda bir daha bunlara en güzel dersi verin.

Sen oyunu Türkiye’ye düşmanlık yapmayana ver. Çünkü ben Almanya’nın başındaki hanımefendiye 4 bin 500 teröristin dosyasını verdim. Bu dosyalar kabul görmedi. Bu dosyalar hala onlarda. Ama o bir kişinin iadesini istedi. Kusura bakma sende yargı varsa bizde de yargı var. Şimdi de Dışişleri bakanı var aman aman evlere şenlik. Ya sen kimsin ki Türkiye’nin Cumhurbaşkanıyla konuşuyorsun. Haddini bil. Senin siyasetteki geçmişin ne? Yaşın kaç?

Avrupada’ki kapıları ister açarsınız ister açmazsınız bu kapılar bize yeter. Bizler dostları çoğaltmanın derdindeyiz, düşmanları değil. Bazıları bizim tarihimizin bir asır önce başladığını sanıyorlar. Vah zavallılar. Halbuki bugün nereye giderseniz gidin ecdadımızın hatıraları ve hürmetleriyle karşılaşırsınız.

Ben Hansen’ın ne dediğine değil milletimin ne dediğine, kardeşlerimin ne dediğine bakarım Önümüzde yeni bir imtihan var. Hem 2019 seçimleri hem de ülkemizin geleceğini şekillendirecek öneme sahip.

Erdoğan’ın Türk düşmanı partilere oy vermeyin çağrısı Almanya hükümetini kızdırdı” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.