Amerika, Suriye’de Türkiye ile daha fazla işbirliği istiyor


Tillerson says US ‘wants more cooperation with Turkey on Syria’
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Birleşik Devletlerin Suriye”de Türkiye ile daha fazla işbirliği istediğini söyledi.

Washington hopes to cooperate with Ankara to minimize threats against Turkey and continue the fight against the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL), U.S. Secretary of State Rex Tillerson said on Feb. 14.


Birleşik Devletlerin Dışişlerinin en yetkili ismi olan Rex Tillerson, Vaşhinkton’un Türkiye’ye karşı olan tehditleri asgari seviyeye indirmek ve Deaş ile olan mücadeleye devam etmek için Ankara ile işbirliğinde olmayı umduğunu söyledi.

Ankara is “an important NATO ally and partner in the region,” added Tillerson, who acknowledged that Turkey faces threats from within its border as well as from areas in Iraq and Syria.

He also noted Washington and Ankara are committed to the “same outcomes” in Syria, including the defeat of ISIL, the de-escalation of violence there, and moving the Geneva peace talks forward.

The U.N.-backed international peace conference is aimed at ending the Syrian civil war by bringing together the Syrian government and opposition groups to discuss steps toward a transitional government.

Ankara, Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki bölgelerden yanı sıra sınır içinde tehditlerle karşı karşıya olduğunu kabul eden Tillerson, “bölgede önemli bir NATO müttefiki ve ortağı” olduğunu sözlerine ekledi.

Ayrıca Washington ve Ankara’nın Suriye’de “aynı sonuçlar” için kararlı olduğunu kaydetti, ısıl mağlup dahil, şiddet de-yükselişi orada, ve Cenevre barış görüşmeleri ileri hareketli.

BM destekli uluslararası Barış Konferansı Suriye Hükümeti ve muhalefet grupları bir araya getirerek Suriye iç savaşı sona erdirmek için bir geçiş hükümete doğru adımlar tartışmak amaçlanmıştır.

“I think what will benefit Turkey the most will be a successful peace process in Geneva that stabilizes all of Syria,” Tillerson said.

Just a day earlier in Kuwait, Tillerson struck a different tone when he said Turkey’s military operation to remove terror groups in Afrin is hampering the U.S.-led coalition’s efforts to maintain the focus on the fight against ISIL in Syria.

Turkey launched “Operation Olive Branch” on Jan. 20 to clear YPG militants from Afrin in northwestern Syria.

“Türkiye’nin en çok fayda sağlayacağı şey, tüm Suriye’yi istikrara kavuşturan Cenevre’de başarılı bir barış süreci olacaktır” diyen Tillerson şöyle devam etti:

Sadece bir gün önce Kuveyt, Tillerson Afrin terör grupları kaldırmak için Türkiye’nin askeri operasyon Suriye’de isil ile mücadele odak korumak için ABD önderliğindeki koalisyon çabalarına engel olduğunu söylerken farklı bir ses çarptı.

Türkiye, Ocak’ta” zeytin dalı operasyonu ” nı başlattı. 20 kuzeybatı Suriye’de Afrin gelen ypg militanları temizlemek için.

Tillerson starts his two-day visit to Ankara on Feb. 15, as the two NATO allies seek ways to ease disagreements, particularly over Syria policies.

Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu on Feb. 14 said the U.S. should first stress the territorial integrity of Syria.

“Those who want to cooperate with us should be sensitive about a political solution and what is more important, they should stop supporting terrorist organizations that aim to divide Syria,” Çavuşoğlu said in Kuwait City at a donor’s conference for the reconstruction of Syria, apparently referring to the U.S.

Tillerson Şubat’ta iki günlük ziyaretine başladı. 15, iki NATO müttefiki anlaşmazlıkları hafifletmek için yollar ararken, özellikle Suriye politikaları üzerinde.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 14 ABD ilk Suriye toprak bütünlüğü stres gerektiğini söyledi.

“Bizimle işbirliği yapmak isteyenler siyasi bir çözüm konusunda hassas olmalı ve daha da önemlisi, Suriye’yi bölmeyi amaçlayan terör örgütleri desteklemekten vazgeçmeliler” diyen Çavuşoğlu, Kuveyt’te Suriye’nin yeniden inşası için yapılan bir bağış Konferansında, ABD’ye atıfta bulunuyor.

Tillerson, for his side, said in Amman on Feb. 14 that “with respect to my meetings in Ankara, Turkey is still an important NATO ally of the United States … We need to find a way to continue to work in the same direction. We are committed to the same outcomes in Syria.”

Tillerson’s visit comes after a Feb. 11 meeting between U.S. President Donald Trump’s national security advisor H.R. McMaster and Turkey’s Presidential Spokesperson İbrahim Kalın as part of efforts to mend fences between Ankara and Washington.

Tillerson, onun tarafında, şub’de Amman dedi. 14 “Ankara’daki Toplantılarıma gelince, Türkiye hala ABD’nin önemli bir NATO müttefiki … Aynı yönde çalışmaya devam etmenin bir yolunu bulmalıyız. Biz Suriye’de aynı sonuçlara bağlıyız.# #

Tillerson’ın ziyareti Şubat’tan sonra geliyor. ABD Başkanı Donald Trump Ulusal Güvenlik Danışmanı H. R. McMaster, Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın arasında Ankara ve Washington arasındaki ilişkileri düzeltmeye yönelik çabalarının bir parçası olarak toplantı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.