öllüğün körü yemeği ve höllük ne demek?


birini çok kızdırdığında, ya da aynı soruyu bıktırana kadar sorduğunda sana öllüğün körü diye çıkışabilir. böyle bir kullanımı var yani bunun. nerden geldiğini buldum galiba. bu bir yemeğin adı ama bu bahiste hışımla söylenen öllüğün köründen yemek kastediliyor olamaz. yemeğe de adını veren yine aynı mesele tabi höllük.

höllük: i. (Kökü bulunamamıştır) halk ağzı. Anadolu’nun bâzı yerlerinde kundak çocuklarının altına bez yerine konan toprak.


anadolu’da eskiden alüvyonların getirdiği sedimanter bir çeşit toprak olan höllük, sadece çişi tutmak amacıyla alt bezi yerine kullanılmaz, ısıtılarak kullanıldığından çocuğu sıcak tutmaya da yarardı. mercimek büyüklüğünde elenen höllük, vücudu yakmayacak ısıda tavada kızdırılır, kundak bezinin içine serilen höllük bezine yayılır, sonra sarılarak çocuk bunun üzerine yatırılırdı. böylece hem soblı evlerde çocuk sıcak kalır, hem de çişi çok emici olan höllüğe geçerdi. böylece çocuğun altı ikide bir açılıp üşütülmezdi. ufalanan höllüğün tozu ise pişik tedavisinde kullanılırdı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.