adaletten hukuka geçiş 2021


adaletten hukuka geçiş 2022

dgs hukuk 3. sınıftan başlatan üniversiteler

hukuk fakültesine girmek için iyi derece yapmak, son yıllarda açılan birçok üniversitenin ve halihazırdaki üniversitelerin hukuk fakültesine olan rağbeti görerek yenisini biteviye eklemesine rağmen hâlâ gereklidir. liseden mezun olup üniversiteye geçiş ya da giriş sistemi de sürekli isim değiştirip aslında iki hatta bir sistemin yer değiştirmesiyle arap saçına dönmesi ayrıca kafa çalıştırmayı gerektirirken matematik ve türkçe kısımları başta olmak üzere tüm sınavlarda yüksek derece, çok doğru, az yanlış yapıp ilk 40-50 bin içerisinde olmak şarttır. uzunca anlattığım bu düz yolun bir de alternatifi var hemen herkes biliyor artık.

dgs hukuk 3. sınıftan başlatan üniversiteler (tam ve detaylı liste)

eskiden sadece adalet meslek yüksekokullarında ve hukuk fakültesine bağlı adalet bölümlerinde verilen 2 yıllık adalet programı mezunları dikey geçiş sınavı denilen daha çok lise ve sonrasında mesleki eğitim alan yani sayısal ve sözel derslerde yeterlilik düzeyi istenilen seviyede olmayan öğrencilerin sınandığı, yarıştırıldığı bir test sınavdır. bu sınavı da belirli aralıklarla soru sayılarıyla oynayarak değiştirmekteler. yakın zamana kadar 80 türkçe 80 matematik sorusu varken son yapılan değişiklikle 60 türkçe 60 matematiğe indirildi. bu bence iyi oldu. tabii süresi de azaltıldı ve iki şekilde de ales’te olduğu gibi tüm soruları cevaplamak neredeyse imkansız, süre sıkıntısının en çok yaşandığı sınavların başında geliyor diyebiliriz. bu sınavda derece isteyenlerin fullemek, çok doğru yapmak gibi taktik, plan yerine az yanlış hatta hiç yanlış taktiğini uygulaması gerekiyor. yani boşa kurşun sıkmaya, karavanaya yer yok attı mı vuracaksınız yoksa hem süreden hem doğrudan olursunuz.

2011 yahut 2012 yılında açıköğretim bölümü olarak anadolu üniversitesinin listesinde yer aldı adalet bölümü ve bundan sonra açık bir kapı gören hayaline ulaşamayan kim varsa atladı kayıt yaptırdı bu bölüme sınavsız, şartsız alıyor tabii açıköğretim parasının derdinde. hukuk tutturamamış eski yeni ne kadar öğrenci mezun varsa “belki hukuk okurum” diyerek kayıt yaptırdı. bu bölüm büyük ihtimalle rekor kırmıştır hâlâ da elinden alınamıyordur. sınava girenlerin hatrı sayılır kısmı fen, matematik, mühendis hatta tıp fakültesi mezunlarından oluşmakta. o yüzden ciddi bir çalışma metodu uygulamak gerekiyor.

 

Nazım Hikmet slayt dosyası indir

adaletten hukuka geçiş 2021” için 17 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.