ABD tarihinde gördüğü en ölüm­cül savaş: Amerikan İç Savaşı


Amerikan Askeri Ölüm Oranı: 1/15

Amerika Birleşik Devletlerinin tarihinde gördüğü en ölüm­cül savaş olan Amerikan İç Savaşı muhtemelen 620.000 ki­şinin hayatına mal olmuştur. Yakın tarihlerdeki bazı tahmin­lerin 750.000 kişiye çıkardığı bu sayı, ABD’nin öncesinde ve sonrasında girdiği tüm savaşlardaki kayıplarından daha fazladır. Hatta I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı’nda top­lam 534.000’i bulan Amerikan kayıplan bile bunun altında kalmaktadır. Amerikan İç Savaşı’nda yaklaşık olarak 1/15
olan asker ölüm oranı, Bağımsızlık Savaşı’nda 1/50, Meksi­ka Savaşı’nda 1/45, I. Dünya Savaşı’nda 1/89 ve II. Dünya Savaşı’nda 1/56 idi. Savaşın karşı tarafında yer alan Konfe­derasyon safındaki beyaz erkeklerin ise 1/4’ü öldürülmüştür.


İç savaş ABD’nin iki coğrafi bölgesini karşı karşıya ge­tirmiştir. Bir tarafta genellikle köleliği terk etmiş, sanayileş­miş 23 kuzey ve batı devletinden oluşan “Kuzey” yer alırken, diğer tarafta köleci ve tarıma dayalı 11 devletin oluşturduğu “Güney” bulunmaktaydı. 1860’daki başkanlık seçimini kö­lelik karşıtı Cumhuriyetçi Parti adayı Abraham Lincoln’ün kazanması üzerine güney devletleri Amerikan Konfedere Devletleri adı altında bir araya gelerek ABD’den ayrıldı ve bağımsız bir ulus olarak tanınma istediler. Bunun karşılık Kuzey ise ABD’nin birliğini sağlamak için savaşa girişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.