Latin Amerika’da 7.000 İngiliz Gönüllü


Kuzey Amerika ve Fransa’da yapılan devrimlerden ilham alan Latin Amerika’daki İspanya kolonileri de bağımsızlık yolunda savaşmaya başlamıştır. Napolyon’un Yanmada Savaşı’nda İspanyol monarşisini ortadan kaldırması Ame­rika’daki İspanyol topraklarında politik kargaşa ve savaş ortamı yaratmış ve 1808’de girişilen bağımsızlık sürecinin de tetikleyicisi olmuştur.İspanyol Amerikası’nın özgürleşmesi için savaşmaya hazır olanların arasında daha önce Napolyon Savaşları’nda bulunmuş ve o sırada askeri iş arayışında olan yaklaşık 7.000 İngiliz ve İrlandalI gönüllü asker de yer almıştır. (The Times gazetesinin tahminlerine göre o yıllarda 25 milyon­luk nüfus içerisinde yarım milyon eski asker bulunmaktay­dı.) Ancak bu gönüllülerin bir kısmı büyük ihtimalle aslında özgür ve birleşik Güney Amerika idealiyle hareket etmek­teydi. İspanya İmparatorluğu’na karşı Venezuela, Kolombi­ya, Ekvador, Peru ve Bolivya’yı bağımsızlığa götüren büyük Venezuelalı general Simon Bolıvar da bu idealin savunucularındandı.
Bolıvar liderliğindeki İngiliz ve İrlandalI gönüllüler 7 Ağustos 1819’da Boyaca Muharebesi’nde savaşmış ve (o dö­nem Yeni Granada olarak bilinen) Kolombiya’nın bağımsız­lığını kazanmasına yardımcı olmuşlardır. Ayrıca 600 İngiliz gönüllü 24 Haziran 1821’de bütün imkânsızlıklara rağmen çok kritik bir rol oynayarak Carabobo’daki çatışmada İs­panyol birliklerine karşı zafer kazanılmasını sağlamışlardır ve böylece Venezuela bağımsızlık kazanmıştır. Simon Bolıvar, bu savaşta kumandanları Thomas Ferrier de dahil olmak üzere ıo o ’ün üzerinde kayıp veren İngiliz birliğini Salvadores de mi Patria, yani “Vatanımın Kurtarıcıları” olarak tanımlamıştır. Sayıları 7.000’i bulan İngiliz ve İrlan­dalı gönüllülerden 3.000’i ya çatışmada ya da hastalıktan ölmüş, geriye kalanlardan 500’ü Amerika’da kalmayı tercih ederken diğerleri Britanya’ya geri dönmüşlerdir.Bu kazanmalardan sonra Bolıvar diğer kolonilerdeki ba­ğımsızlık hareketlerine yardım etmek üzere güneye inmiş ve 1818’te Şili’yi bağımsızlığa ulaştıran Jose de San Mar­tin ve yardımcı komutanı Bernard O’Higgins’e katılmıştır.


1822’de son kalan İspanyol birliklerinin de bölgeden atıl­masını sağlayan Bolıvar 1824’te Peru’nun yöneticisi olmuş­tur. Bir yıl sonra cumhuriyet kurduğu Kuzey Peru, onun adına atfen sonradan Bolivya olarak isimlendirildi. Arjantin ve Meksika’nın sırasıyla 1816 ve 1821’de bağımsızlıklarını ilan etmeleriyle birlikte 1830’a gelindiğinde Ispanya’nın
Güney Amerika kıtasında hiçbir hükmü kalmadı. Brezilya da 1822’de Portekiz’den ayrılarak bağımsız oldu.

  • Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.