rüya tabirleri yorumları


Atalarımız; “Yorumlanmamış bir rüya okunmamış bir mektuba benzer” diyerek rüyaya verilen öneme o zamanlarda dikkat çekmişlerdir. Yetmiş beş yıllık bir ömrün yirmi beş yılını yani yaklaşık üçte birini uykuda geçirir insanoğlu. Eski çağlardan beri insanları ilgilendiren rüyalara ilkel toplumlar tarafından da çok önem verilmiş ve rüyaların tanrılar tarafından verilen ceza ve hediye olabileceğine inanmışlardır. Kahinler sonraki zamanlarda rüyalar hakkında yorumlar yapmaya başlamışlardır. Rüyalara ilk yorum yapan kişilerin nerede ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte, Babil kâhinlerinin büyük ün yaptıkları görülür. Rüya yorumları ile ilgili ilk kitapların eski Mısırlılar, Eksi Yunanlılar ve Arapların yazdıkları görülür. Belirli rüyaların anlamlarının zamanla kesinleştiği görülür.

 İnsanlar rüyada kendilerinin öldüğünü görebilir ve ölüm tecrübesi yaşayabilirler. Rüyada öldüğünü gören ya da düşmekte iken yere çarpmadan önce uyanamayan insanların gerçekten öleceği şeklindeki efsane doğru değildir.

 Fizyolojik açıdan bakacak olursak, REM uykusu sırasında, görülen rüyanın içeriğinin ne olduğu hiç fark etmeksizin, erkekler ereksiyon, bayanlar ise daha yoğun vajinal kan dolaşımı yaşarlar. Ayrıca “ıslak rüya olarak da tabir edilen”, rüya görenin hamamcı olduğu rüyaların açıkça cinsel içerikli olması da gerekmemektedir.

– Her gece 1 ila 2 saat arası rüya görürüz (bazı bilim adamlarına göre en uzun rüya 20 saniye, bazılarına göre ise 90 saniye olmaktadır), bu ortalama olarak gecede 4 ila 7 rüya demektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.