Yükseköğretim Kurulu ( YÖK ) bugün katsayıyı kaldıracak


Daha başlamadan kriz yaratan, Bülent Serim’in istifa etmesine neden olan kritik YÖK Genel Kurulu bugün toplandı. Meslek lisesi ve imam hatip mezunlarına uygulanan katsayının değişitirilmesi ile ilgili kararın netleştirilmesi bekleniyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, katsayının etkisizleştirileceğini, “Başarılıysanız her yere gidebileceksiniz” sözleri ile açıklamıştı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında saat 10.40’ta başlayan toplantıya, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan da katıldı.

Toplantıda, gelecek yıl üniversiteye girişte uygulanacak yeni sistem detaylarıyla ele alınacak.

YÖK Başkanı’nın yaptığı açıklamalara göre, katsayının sınavın ilk aşamasında meslek liselerinin lehine düzenlenmesi bekleniyor.

Böylece 4 yıllık fakültelere gitmek isteyen meslek liseli ikinci aşama sınava girdiğinde avantajlı bir puana sahip olacak.

İkinci basamakta ise genel liseler ile meslek liselerine uygulanan katsayı farkının azaltılması planlanıyor.

Yani, meslek lisesi ve imam hatip mezunlarının alan farkı nedeniyle yaşadığı dezavantaj bir anlamda ortadan kaldırılacak.

Üyeler değişiyor

Bu kritik kararın alınacağı YÖK Genel Kurulu toplantısına üye dağılımındaki değişiklik ile gidiliyor.

Sadece istifa eden Bülent Serim değil, iki muhalif üye daha Tunçalp Özgen ve Engin Ataç da artık yok. Görev süreleri doldu.

Yerlerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayşegül Soysal’ı atadı.

Söylet ve Soysal, üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasından yana tutum belirleyen iki isim. Böylece 19 üyeli YÖK Genel Kurulu’nda sadece iki muhalif üye ile katsayı değişikliği karara bağlanacak.
Kaynak: CNNTURK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.