“Sedatlar öldü diye evet, barış olsun diye ‘evet’ diyorum”


Batman’da PKK mayınına kurban giden Sedat Özevin’in acılı eşi Hülya Özevin, “Eskiden ‘yetmez ama evet’ diyordum. Şimdi Sedatlar öldü diye evet, barış olsun diye ‘evet’ diyorum” dedi

Batman eski Baro Başkanı olan eşi Sedat Özevin’i mayına kurban veren Bandırmalı öğretmen Hülya Özevin, hala yüreğinde taşıdığı acıyla referandumda ‘Evet’ diyeceğini söylüyor. Özevin, “Eskiden ‘yetmez ama evet’ diyordum. Şimdi Sedatlar öldü diye evet, barış olsun diye evet” diyor.  Şiddetin karşısında duran ve bölge halkı tarafından sevilen kimliğiyle dikkat çeken Sedat Özevin, PKK’nın geçtiğimiz günlerde üstlendiği ve “soruşturulduğunu” açıkladığı mayın saldırısında yaşamını yitirmişti.

BARIŞ İSTİYORLAR

“Batman sen bu kadar mısın diyorum. Keşke Batman böyle olmasa, bizi bu kadar yalnız bırakmasa” diyen Hülya Özevin, olayın ardından kentte eşinin diliyle konuşanların arttığını ifadede ederek, “Bu olay, hiçbir kesim tarafından şovenizm için  kullanılmasın. Daha az ‘ama’lı bir dil istiyoruz. Eskiden ‘Yetmez ama evet’ diyordum. Şimdi ‘Evet’ ama onlar öldü diye, barış iklimi olsun diye, ateşkes sürsün diye evet diyorum” dedi.

KENDİLERİNİ SORGULUYORLAR

Hülya Özevin, saldırı sonrası kendisini ziyaret eden çok sayıda kişinin, “Kendimi, siyasi kimliğimi sorguluyorum” dediğini anlatarak, “Okuldaki arkadaşlarım, öğrencilerim, arkadaşlar, çok politik olanlar bile ‘Sedat ağabey gitti, olur mu? ‘Böyle bir savaş olur mu?’ diye sorguluyor. Herkeste bir değişim var. Ben Sedat’ı öldüren mayının sahibini aramıyorum. Çünkü mayının hukuku yoktur, onu biliyorum” diyor.

MAYINA KARŞI SESİM ÇIKACAK

Hülya öğretmen, kimi çevrelerin beklediği gibi siyaset yapmayacağını söylüyor. “Ama mayına karşı, barış için sesim çıkacak. Bu ne büyük acı… Bunu herkese söyleyeceğim” diyen Özevin, hiç kimseyi reddetmediklerini, açılımın artık açılmasını, ne askerin ne de dağdakilerin ölmemesini istediklerini vurguluyor.

‘AHMET ABİ DAHA ÇOK BARIŞ DE’

Patlamada yaşamını yitirenlerden Sadi ve Sabri Özdemir kardeşlerin eşleriyle teselli bulmaya çalıştıklarını anlatan Özevin, saldırının ardından Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk’ün mezarlıkta söylediği “Zulüm nereden gelirse gelsin aklımızda, yüreğimizde, vicdanımızda mahkum etmeliyiz” sözlerini unutamıyor.

Saldırının bir kırılma yarattığını ve bundan umutlu olduğunu ifade eden Hülya öğretmen, şunları söylüyor: “Eğer bir değişim olursa bu acımı hafifletir. O zaman ‘Sedat barışa kurban oldu’ derim. O zaman bu kırılmadan umutlu olurum. Savaş şehidi denilmesin, çünkü biz savaşta taraf değiliz. Ne olur Ahmet Abi daha çok barış de. Aysel Tuğluk daha çok konuş. Osman Baydemir küfür etme. Ahmet Türk gibi olun.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.