kılık kıyafet yönetmeliği değişecek mi?


Devlet memurlarının kılık kıyafetleri, 1980 darbesi sonrasında yürürlüğe konulan, Kılık Kıyafet Yönetmeliğiyle düzenlenmektedir.

Bu yönetmeliğin 5. maddesi hükmü şu şekildedir:

“Saçlar,… enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir… Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez… Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. ”

Bu hüküm gereğince, sakal bırakılmaması, bıyığın üst dudak boyunu geçmemesi, kravat takılması, saçın enseden gömlek yakasını aşmaması gerekmektedir.

Neredeyse bütün sendikalar, bu maddelerin değiştirilmesini ve kılık kıyafet serbestliğinin getirilmesini talep etmektedir.

Ancak uygulamada, özellikle de taşrada, bu maddeye aykırı davranılması halinde, memura disiplin soruşturması açılmakta, kılık kıyafet yönetmeliğine uygun davranılmadığı için de Uyarma cezası verilmektedir. Memur ise idari yargı yoluna gitmekte, sendikasının aldığı serbest kıyafet kararını göstererek, verilen disiplin cezasını iptal ettirmektedir.

Amirler ve memurlar arasındaki gerginliğin bitirilmesi için bu konuya bir çözüm bulunması gerekmektedir.

Bu nedenle hazır Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin de bir aya yakın bir süredir sakal bıraktığına göre, bu sorun artık çözülmelidir.

Ahmet Bembeyaz
Kesinlikle değişsin. Herkes istediğini giyebilsin.

olderveolur
Memurlar.net’e teşekkür ediyorum. Memurluk sadece masa başı olarak düşünülmesin. Adliye çalışan katipler olarak bir yandan dosyalarla boğuşurken sürekli evraklar, emanetler, vatandaş ile uğraşırken bir de kravat ve ceketle boğuşuyoruz, saçma sapan gereksiz bir uygulama. Önerim Pazartesiden pazartesiye sakal traşı, serbest kıyafet ve yaka kartı

burakoz78
Sakal bırakalım evet kanun cıksın

atilla080
Hükümetimizden bu yönde beklentimiz çok yüksekti ama maalesef hiçbir adım atılmadı.

ruzigar
Şimdiye kadar sakala izin vermemek hata. Belki seçime yakın izin verirler.

Cemakbay01
Insallah şu serbestlik bir an önce gelir memurlar net olarak bu işin üstüne gidin lütfen

rejan02
saç ve sakal serbestliği artık hayata geçmeli

FAKIREYY 
Sayın yetkililer lütfen saçma olan kılık kıyafet yönetmeliğini mecburiyetini kaldırın artık.

drejan02 
kesinlikle kılık kıyafet artık serbest olmalı.

yanalakb 
Sonunda beklenen haber. Tesekkurler memurlar.net. Mujdeli haber de gelir insaallah tez zamanda.Sonuc alinana kadar bu haberlere devam.

textilengineer
Yönetmelik değişmeli sakal serbest olmalı

Asortica 
Evet sayın Memurlar.net lütfen bu işin peşini bırakmayın ne varsa sizde var. Bayan memurlar zaten rahat, kılık kıyafet yönetmeliği sırf erkekler için. Bunun üzerine bayan memurlardan kılık kıyafet uyarısı almak da insana koyuyor. Umarım mümkün olan en kısa sürede bu sorun çözülür.

oxopicso
Teşekkürler memurlar.net.. Darbe anayasası ürünü olan ve özgürlüğü kısıtlayıcı, tek tip insan modeli oluşturmak isteyen yasakçı kılık-kıyafet yönetmeliği kaldırılamalıdır hemen. Hergün yüzümü kazımaktan artık cidden yorulduk. Lütfen bu işin peşi bırakılmasın çünkü sene oldu 2017. Kılık-kıyafet yönetmeliği acilen kaldırılmalıdır

harun-emre
lütfen el atsınlar artık bu duruma.40 derece de takım elbise giyiyoruz.yani daha verimli mi çalışıyoruz 40 derecede takım elbise giyerek.en son askerdeyken bu kadar sık sakalımı kesiyordum bide çalışırken.yüzünüzü kabuk bağlıyor bazen.sadece müsteşar değil bazı bakanlarda sakal bırakıyor.yani aynı maaşı alıyor olsaydık sıkıntı olmazdı bizim için ama durum ortada..

rmazandavulcusu
Öğretmenlere sakal serbest yanılmıyorsam. Tüm memurlara aynı şekilde serbest olmalı. Lakin sakal serbest diye bir metre sakal bırakanlara da engel olunmalı.

mark0
Gömlek kravat ceket artık daral geldi ama kadın öğretmenler serbest istedikleri gibi giyiniyorlar bizim suçumuz ne erkek olmak mı sakal düzenli olduktan sonra ne zararı olsun şu kılık kıyafet serbestliği gelsin lütfen …

masacuse 
Memurlar net sayesinde bu iş de olursa dernek varsa bağış bile yaparım yeter ki şu kıldan tüyden şeyleri aşsınlar kadınlar takım elbise giyecek diyor ama mini etek bluz giyiyorlar biz de sakal serbestisi istiyoruz hatta saç

cenk5151 
Sonuna kadar katılıyor kılık kıyafet serbesliği artık resmileşmeli

ir mania
Akademisyenler nasıl giyiniyorsa memurlar sa öyle giyinmeli. Yani kravatsız ve dağcı ayakkabısıyla

feyyaz33
1980 den kalma anayasayı değiştirdik. Artık insana zulüm veren şu yönetmeliğinde kaldırılma vakti geldi.

musti0003 
Başörtüsü gibi bir sorunu çözmüşken, neden sakal ile ilgili hiçbir çalışma yapılmıyor. Sizi kim engelliyor ki, bir yönetmeliğe bakar. Çıkarın bizde peygamber efendimizin sünettini yerine getirelim. Neyi bekliyorsunuz

Abdurrahman DEMİR
Kılık kıyafet yönetmeliği günümüz şartlarına göre değişmeli.

Abdurrahman DEMİR
Kılık kıyafet yönetmeliği günümüz şartlarına göre değişmeli.

kadir.akc
Çok yerinde bir haber olmuş. Bu çağdışı kılık kıyafet kanununun acilen değiştirilmesi gerekiyor.

Noury 
Para pul gözümde değil kılık kıyafet serbestliği gelsin yeter yaa 😦

kaan343 
bunlar hep asker zihniyeti

Mülkiye2015 
Kesinlikle acele şekilde bu sorun halledilmeli.

limitless40
Sendikaları arayııınnnn!!!! Baskı yapalım

memurunun 
Kadin memurlara zaten serbest erkekler ise tek tip takim kravat sakal vs. Ayrimcilik burada. Herkese serbest olsun asiri abartiya kacmayacak sekilde millet isine odaklansin memur oldugunu nasil anlayacagz fln diyorlar adam zaten masasinda calisiyor olmadi yaka karti zorunlulugu gelsin.

e-egitim 
Aynen belirli ölçülerde sakal serbest olmalı artık.

mrdnby 
Bir çok bürokrat sakal bırakabiliyor ama çalışanları asker gibi tıraş oluyor.

a.turan13
kılık kıyafet serbestiyeti olduğunda memurların işine daha iyi odaklanacağı, iş hayatı, sosyal hayat ve aile hayatında daha verimli olacağı kanısındayım.

paradoxxx 
Bence bu anlamsız yasağın kalkmaması arkasında takım elbise ve jilet lobisi var. Yoksa günümüz dünyasında her türlü özgürlüğün konuşulduğu zamanlarda başka bir izah bulamıyorum çünkü.

ömermuhsin 
kaçıncı yüzyıldayız hala insanların kılına tüyüne örtüsüne kıyafetine karışıyorlar bırakın herkes istediği gibi sakalını bıraksın.

rweasley 
müdür 1.5 günlük sakalım için beni uyardı. artık bu çağ dışı uygulamaları bitirin. aile babası olduk. çocuğa söyler gibi sakalını kes, bıyığını uzatma vs demek devletin memuruna yakışmaz.

drejan02 
artık serbestlik şart olmuştur.eski köhne zihniyetten vazgeçilmeli

Serhan Mukan 
Gıda sektörü dışında, sakal serbestliği getirilmeli

gurkan aras
burada bir ton karar alınsın bilmem ne konuşulsun bunlara gerek bile yok yetkili sendikanın kararına bakar bu toplu sözleşmede zaten bir şey yapamadınız nasıl ki eğitim birsen izin veriyorsa memur-sen de sadece çıkıp kılık kıyafet için karar aldık memurlarımız artık serbest kıyafet giyebilir diye bir açıklama yapması yeterli ama her ne işse memur-sen alt kolu olan eğitim birsen için bu kararı alırken büro memur-sen için bu kararı aldırmıyor bence bunu birazda siz düşünün arkadaşlar sendikanın memura verdiği değeri görün valla yazıklar olsun

sahin-66
haydi bu olayı sosyal medyaya taşıyın. #memurakıyafetserbestiyeti tagıyla bir tweet başlatın. böyle ce gündem olur. artık yeter

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.