Mansur Yavaş’ın Projeleri


Mansur Yavaş:‘Ankara’nın tarihi ve kültürü ön plana çıkarılmalı’

Mansur YavaşMelih Gökçek yönetiminin özellikle doğalgaz konusunda, yurttaşları “müşteri‘ olarak gördüğünü belirtti. Yavaş, seçilmesi durumunda metro sistemini Kayaşa kadar uzatmayı planladığını, kentte yayalara ait bölgelerin artırılacağını söyledi. Yavaş en iddialı projesinin ise, Ankaranın tarihi-kültürel niteliğini tüm dünyaya tanıtmak olduğunu kaydetti.

Ankaradaki mevcut belediye yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle bir belediye başkanının görevi, belediyeciliğin Bsi olarak kabul edilen yurttaşa hizmettir. Bir belediye başkanı kendi kentindeki insanlara temiz su, hava ve iyi bir ulaşım sağlamak zorundadır. Tüm ileri ülkelerdeki belediyelerde bu kurumsal bir biçimde yapılmalıdır. Yol yapmanın sosyalisti, demokratı, cumhuriyetçisi, milliyetçisi olmaz. Bu konuda ayrım yapılmamalıdır. 100 yıl önce metrosunu tamamlayan ülkeler varken, halen metronun tamamlanmadığını görüyoruz. Dünyadaki ileri ülkelerin birçoğu ulaşım ağlarını, toplu taşımayı tamamlamışken, biz bunu tartışıyoruz. Kentin 40-50 yıllık vizyonuna göre planlanması lazım. Yani sadece bunu planlamayıp göç nedeniyle, günü birlik çözümler bulunmamalı… Şöyle bir örnek vereceğim; Yıllar önce planı projesi tamamlanmış, bir mekânı kentsel dönüşüm aldı altında ortadan kaldırarak, orayı 20 bin kişilik site ve gökdelenlerle dolduruyorsunuz. Ama orasının suyu, havalandırması, trafiği daha az kişiye göre planlanmış. Sonra sıkıntılar, sorunlar göz göre göre ortaya çıkıyor.

Bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için ne tür projeleriniz var?

 

Bizim yapacağımız en önemli şey, kentin vizyonunu ortaya koymak, Ankaranın başkent olması nedeniyle, kentin kültürel ve tarihi önemini ortaya çıkaracak projeler geliştirmek olacak. Yurtdışına gittiğinizde marka kentler vardır. İnsanlar sırf bu kentleri görmek için giderler o ülkelere… Ama Ankaraya uluslararası ziyaretler nedredeyse sadece resminedenlerle yapılıyor. Ankara Cumhuriyetimizin başkenti. Atatürk, Ankarayı başkent seçerken Ankara ekonominin, siyasetin, kültürün başkenti olacak demiş. Ama bugün Ankarada bunların hiçbirini göremiyoruz. İşte biz Atatürkün söylediği bu temel unsurları ön plana çıkaracağız. Mesela bir İpek Yolu Projesini ortaya koyacağız. Geleneksel kültürün yaşatıldığı bir coğrafya, İnsanlar hayal aleminde gezer gibi gezecekler. Kale’yi, Gordionu, İpek Yolu üzerindeki çeşitli yerleri ön plana çıkaracağız.

‘Kavşakla olmaz’

Ulaşım ile ilgili sorunlar da var. Yeni bir projeniz var mı?

Ankaranın ulaşım sorunu kavşak yapmayla falan değil, kesinlikle metro ve diğer toplu taşımanın artırılması ile çözülür. Biz Kayaşa kadar gidecek bir metro yapmayı planlıyoruz. Ayrıca monoraylı bir sistem kurmayı planlıyoruz. Başka türlü bir ulaşım çözümünü düşünmek söz konusu dahi olamaz. Ayrıca toplu taşıma ile birlikte Ankarada yaya hakimiyetindeki yerler çoğalacak, bunları şimdilik değerlendiriyoruz ancak, Bahçeli 7. Cadde ve Tunalı Hilmi Caddesi bunlar arasında yer alabilir. Her şey trafik değildir. Yurttaşlar bu kentin temel niteleğidir. Ben bugün Cinnahta karşıdan karşıya geçemiyorum. Ben geçerim diyen varsa da buyursun geçsin. Böyle bir şehir planlaması olamaz.

Doğalgaz konusundaki sıkıntıları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son dönemde birçok kişiyi doğalgaz kaynaklı zehirlenme nedeniyle kaybettik. Bu oldukça acı verici bir durum. Bir defa, eğer doğalgazın kontrolü belediyenin göreviyse, belediye bunu ehil elemanlarıyla yapmalıdır. Bugün ne yazık ki Ankarada böyle bir sıkıntı söz konusu. Bu denetimsizlik ve işinin ehli olmayan insanlardan kaynaklanıyor. Bunun yanı sıra hepimizin izlediği üzere, Melih Gökçek televizyonda doğalgaz saatini 300 dolardan sattığını kabul etti. Gerekçe olarakta buradan gelen gelirin yatırımlarda kullanıldığını söyledi. Ama İstanbulda, İzmirde ve diğer kentlerde de fiyat belli. Öyleyse şunu sormak lazım: Diğer belediyeler yatırım yapmıyor mu? Onlar niye bunu halkın sırtına sarmıyor. Ankara Anakent Belediyesi bu konuda yurttaşa bir müşteri gözüyle bakıyor. Yine doğalgaz kuyruğunda, insanlarımız bekliyor. Bunun bir sistemi kurularak, herkes evinden alabilir. Yurttaşın işini kolaylaştırmak lazım.

Kaynak:AnkaraHaber.com

Mansur Yavaş’ın Projeleri” için 12 yorum

  1. Sayın Mahsur Bey sizi destekliyor ve projelerinizi hayata geçirmenizde başarılar diliyorum.
    Ankara’nın layık olduğu Başkana 29 Mart ta sahip olacağına inanıyorum saygılarımla

  2. mahsur yavaş son careniz şakası olmaz tavuk gibi yolunmayın ankara da başarılar dilerim

  3. Uzun yıllardır Ankara’yı soyup soyup soğana çeviren Melih Gökçek’in gitmesi için bu seçim iyi bir fırsat..Ankaraya dürüst ve halkın yanında olan, ülkesi ve bayrağı için hassasiyetleri olan, kısacası adam gibi bir adama ihtiyacı var..Adresi bence Mansur YAVAŞ..

  4. sol görüşlü biri olarak adayların hepsini dinledim ve bana en büyük güveni veren siz oldunuz .. dilerim diğer sol görüşlü arkadaşlarda hizmeti önemseyip aynı fikirde buluşur ve oyunu siden yana kullanır .. başarılar.

  5. başkanımı dinlerken nefesimi kesipdinliyoruz umarım başkanımız büyükşehir belediye başkanı olcak desteklerimiz sizinle başkanım.

  6. islamcı gözüken hırsız zihniyet gidecek mansur yavaş ankara nın başına geçecek ankara seninle MANSUR bey

  7. büyük başkanım beypazarnı gerçeken güzelleştirdiniz ankarayıda güzelleştirerek gerçeken türkiyenin başkenti olarak dizayn etmenizden şüphemiz yok inşallah bunları 30 mart sabahı yaşamaya başlıyacaz biz bepazarlı olarak senin çalışmalarını beğeniyoruz tüm ankarada beğenerek yine bizim büyük başkanımız devam edeceğiz. sagılar başarılar.

  8. Ben bir genç olarak ulaşım projelerini görünce verecegim partiyi seçtim inşallah alır oyum da boşa gitmez çok güsel üniversiteler ve metro projelerini görünce ulaşımın kolaylaşacagını fark ettim inşallah alır ve yararlı olur ankaraya allah yolunu açık etsin mansur yavaş diyorum ankara için

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.