Konsensus’un yaptığı referandum anketi


Temmuz ayı sonuçlarına göre referandumda Anayasa değişikliğine destek, önceki aya oranla 9.4 puan artarak 45.8’den 55.2’ye yükseldi. “Hayır” oyları ise 54.2’den 44.8’e geriledi.

Konsensus, “Türkiye Gündemi-Temmuz 2010’’ başlıklı anket çalışması için 1-7 Ağustos tarihleri arasında 81 ilin hemkentsel, hemde kırsal kesimlerinde, 17 yaş ve üstü 745’i erkek, 756’sı kadın toplam 1501 kişiyle telefon anketi yöntemiyle görüştü.

17 yaş ve üstü kişilerle görüşme nedeni ise bugün 17 yaşında olan gençlerin 2011 genel seçimlerinde oy kullanılabilecek olmaları olarak gösterildi.

Referandumda oy vermeyecek ‘hayır’cıların oranı yüzde 78

Ankete katılanlara yöneltilen bir diğer ilginç soru da oy kullanmak için sandığa gitmeyecek seçmenin referandumdaki düşüncesiyle ilgiliydi.

“Oy kullanmayı düşünmüyorum” diyenlerin yüzde 78.9’u sandığa gitse “Hayır” oyu kullanacağını belirtti.

BDP seçmeni boykot kararına uymuyor

Araştırmaya göre AK Partili seçmenin yüzde 94.5’i, CHP’li seçmenin yüzde 91.5’i, MHP’li seçmenin ise yüzde 88.3’ü referandumda oy kullanacak.

Referandumda seçmenine boykot çağrısı yapan BDP’de ise sandığa gideceklerin oranı yüzde 49.9 çıktı.

12 Eylül’deki Anayasa değişikliği oylamasına hazırlanan partiler referandumla ilgili sloganlar üretti. Ankete katılanlara “En çok hangi partinin sloganını beğendiniz?’’ sorusu yöneltildi.

En çok beğeni toplayan slogan yüzde 50.4 ile AK Parti’nin, “Sevdamız millet; oyumuz evet’’ sloganı oldu.

Referandumda ‘Evet’ çıkma olasılığı daha yüksek

Ağustos ve eylülün en önemli gündem maddesi 12 Eylül 2010’da yapılacak referandum. Referanduma katılımın yüksek olması beklenmekte.

Araştırmamıza katılanların da yüzde 82’si kesinlikle oy kullanacağını belirtti. Bu araştırmadaki en dikkat çekici nokta; Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı olması ile yüzde 60’lara çıkan “Hayır” oylarının Haziran 2010’da, İsrail’in Gazze’ye yardım gemisine saldırmasıyla ortaya çıkan krizden sonra, yüzde 54’e inmesi ve temmuz sonunda yapılan profesyonel kampanyalar sonucunda evet oylarının yüzde 55’e dayanmasıdır.

Bir diğer dikkat çekici nokta ise sandığa gitmeyeceğini belirtenlerin %79’unun eğer sandığa giderse hayır oyu kullanacağını belirtmesidir.

Yani referanduma katılım ne kadar artar ise “Hayır” oylarının oranı da o kadar artacaktır.

Referandum sürecinde kampanya bazında başarısız partilerden biri ise BDP’dir. Bilindiği gibi BDP, seçmenlerinden referandumu boykot etmelerini istemekte.

Bu isteklerinin kendi seçmenleri üzerinde pek de etkili olmadığı ortaya çıktı. Araştırma genelinde referandumla ilgili sorularda yapılan bütün çapraz analiz sonuçları bize bu referandumdan evet oylarının çıkma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermekte.

Ama bu şu veya bu partinin başarısızlığı demek değildir. Referanduma kadar önümüzde bir aylık bir süre var. Aradaki fark sadece yüzde 5. Bu sürede de pek çok şey değişebilir.

‘Evet’ ve ‘Hayır’ların partilere göre dağılımı

AK Parti’ye oy verenler ‘Evet’ oylarının yüzde 40.3’ünü oluşturuyor. Toplam ‘Evet’ oylarını CHP’li seçmen yüzde 3.9; MHP’li seçmen yüzde 3.7 artırıyor.

Hayırların yüzde 24.8’i CHP’ye oy verenlerden oluşuyor. Hayır oylarına MHP seçmeninin yüzde 8.8; AK Partili seçmenin ise yüzde 4.3 katkısı var.

Konsensus’un yaptığı referandum anketi” için 11 yorum

 1. Yukarıdaki anketin kesin olarak inandırıcılığı yoktur.Böyle anketi ben de yapabilirim.Kimi kandırıyorsunuz.Memleket yangın yerine dönmüş,siz hala darbeler ürününü demokrasi şampiyonu olarak yutturutorsunuz.Millet gerekli cevabı sandıkta verecek.Ancak ne YSK ya ne de AKP ye asla güvenmemektedir.

 2. ben sadece şunu söylemek istiyorum evet çıkıkarsa asgari ücrete zammı gelecek hayır

 3. tek başına vatandaşlık maaşı bile terörü işsizliği yoksulluğu bitirecek, yabancılara peşkeş çekilen madenlerimiz, topraklarımız ve en stratejik kuruluşlarımız alınıp tekrar milletin hizmetine sunulacaktır. devlet millete milet de devletine sahip çıkarak esas gerçek büyüme neymiş hep beraber göreceğiz inşallah bunun için “iş aş başbakan haydar baş”

 4. Kardeslerim Bu Turkun atesle imtihanidir.teroristlerele gorusulmus onlara vaatler verilmistir.Kendi pisligini temizlemek icin anayasa yapan bir zihniyeti Sandiga gommek her turkun oyun borcudur.Halka karsi uslubu tavri bir basbakana yakisir degildir.Verdigimiz sehitler icin bile Hayir yeterli cevaptir HAYIR cunku evet dersek PKK sevinecek

 5. Anayasa Mahkemesi bile kendi yapısının değiştirilmesi ile ilgili olarak 16.maddenin iptaline karar vermediği bir değişiklik önerisinin nesi için hayır oyu vereceksiniz yapmayın Allah aşkına yok pkk ile görüşülmüş onun için hayır verecekmiş pkk nın siyasi uzantısının boykot ettiği bir referanumda evet demek mi pkk nın ekmeğine yağ sürmek hayır demek mi? bir tanesi de yazmış asgari ücrete zammı gelecek hangi ülkenin anayasında böyle bir madde var. Ülke yangın yerine dönmüş edebiyatı yapanlar ya yangın yerine dönen 2001 yılı krizini yaşamamış ya hafıza sorunu yaşıyor ya da ciddi bir anlama sorunu var demektir. Zira ekonomik göstergeler hiçte yangın yerine dönen bir ülkeden bahsetmiyor.

 6. Arkadaslar kim ne derse desin ulkenin polis yargi askerlik teskilatlarini ele gecirdiler siz ne derseniz deyin ya savasip ya yokolup gidicez

 7. arkadaşın biri evet çıkarsa asgari ücrete zammı gelecek diyor belli ki anayasa ne bilmiyor. asgari ücrete gelince ak parti iktidara geldiğinde 120 dolar olan asgari ücret şimdi 400 dolar 7 yılda 3.5 katlayan asgari ücrette her fırsatta ülkenin gidişatinı kötü göstermeye çalışanları yalancı çıkarmaktadır. bunun yanınıda zamanında kesilen key kesintilerini kesilen kişilerin unutmasına rağmen ak parti unutmamış hakkı olana hakkını vermiştir

 8. ben şu ele geçirme meselesini anlamış değilim. Acaba emniyette çalışan, adliye de çalışan, harbiyede çalışan ve görev yapan insanlar İsrail pasaportlu, mossad kamplarında eğitim almış veya doğma büyüme ermemi diasporası felsefesiyle yetişip daha sonra bir şekilde T.C. sınırlarından kaçak olarak girmiş daha sonra da bu kurumlarda kimseye künyesini çaktırmadan mı çalışmaya başlamış. Allah aşkına paranoyak olmayın. Sizin ele geçirme olarak gördüğünüz insanlar kim? Bu memlektte doğmuş, anadolu kültüründe yetişmiş, en azından incelendiğinde bir büyükbabasını kurtuluş savaşında veya I. cihan harbinde şehit yada gazi vermiş, T.C. ‘ne bağlı okullarda büyümüş ve yine T.C.’ne bağlı üniversitelerinde eğitim görmüş kişiler.Vatanın, cumhuriyetin varlığında rol almış insanların evlatları.
  T.C. Anayasası derki: “MADDE 10.– Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.”
  Sonuç olarak bu ülkenin vatandaşları, bireyleri zaten kendisine ait olan ülkeyi ele geçirmez. Ele geçirme yabancı toprakları kendi hakimiyetine alma mahiyetindedir.
  Tüm yurttaşlar 72 milyon T.C. vatandaşları ülkenin asıl sahipleridir. Bu böyle bilinsin. yoksa bir ailenin, bir zümrenin veya bir sınıfın malı hiç değildir.
  Saygılarımla.

 9. 60 yıl önceki İsmet Paşayla hesaplaşıp 30 yıl önceki darbeyle milleti korkutuyorsunuz..Ama 1 sene sonrası için hiç bir projeniz yok..Eti Ürdünden,Şekeri Brezilyadan,fındığı Çinden,Bademi Teksastan Aklı Fethullahtan alan bir ülkede bağımsızlıktan söz edilemez..Anayasanın temelden değiştirmesi gerekmekte ama anayasaya yapılan yamalarla demokrat olunamaz..sizler düzmece anketlerle ,devletin imkanlarıyla evet oylarını çok gösterip milletin iradesine saygısızlık ediyorsunuz..Böyle bir zihniyet ülkemi demokrat yapamaz..AKP ye ve referanduma HAYIR..

 10. anket istediğiniz gibi çıkmayınca zorunuza gitti heralde türk halkı artık aptal değil herkez ne yaptığını çok iyi biliyor sizler bu ülkede hep azınlık olmaya mahkumsunuz çünkü yanlış yoldasınız bunu böyle bilin…kara düşüncelerden sıyrımış aydınlanmış bir gençlik olarak ak partiye ve referanduma evvvvveeeeeeettttttt.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.